سینمای جهان » چشم‌انداز1394/10/17


«آواتار» مغلوب شد

«جنگ ستارگان: فورس برمی‌خیزد» و تغییر پرفروش‌ترین فیلم

كیكاوس زیاری

 

شاید زمانی كه كمپانی والت دیزنی تازه‌ترین قسمت از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان را با عنوان فرعی فورس برمی‌خیزد در سینماهای آمریكای شمالی اکران می‌کرد، فكرش را هم نمی‌كرد كه این اكشن علمی‌خیالی بتواند تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینماهای ایالات متحده شود. این فیلم در سومین هفته‌ی نمایش عمومی‌اش در آمریكا توانست آواتار (جیمز كامرون) را با فروش 760 میلیونی‌اش پشت سر بگذارد.
دوست‌داران فیلم‌های جنگ ستارگان از چند روز پیش از نمایش عمومی قسمت هفتم آن، جلوی سینماهای نمایش‌دهنده صف كشیده بودند، اما حتی چنین لشكركشی نمایشی و تبلیغاتی هم باعث نشده بود که دیزنی‌نشینان به این فكر بیفتند كه قرار است فیلم‌شان ركورد فروش فیلم كامرون را بشكند. در طول هجده سال گذشته و پس از فروش 658 میلیون دلاری تایتانیك، این جیمز كامرون بود كه حرف اول را در جدول گیشه‌ی نمایش سینمای آمریكا می‌زد و صدرنشینی جدول پرفروش‌ها را با دو فیلم، به خود اختصاص داده بود.
اپیزود اول از سری سوم فیلم‌های ‌جنگ ستارگان، در هر روز نمایشش در سینماهای آمریكا و كانادا یك ركوردشكنی تازه كرد. افتتاحیه‌ی فیلم با رقم ركوردشكن 248 میلیون دلار همراه بود. این ركوردشكنی در فروش آخرهفته هفته‌های دوم و سوم هم ادامه پیدا كرد و با رقم‌های 149 و 88 میلیون دلار، نام آن را در كتاب گینس ثبت كرد. فروش سی میلیون دلاری فیلم در سینماهای آیمكس نیز یك ركوردشكنی تازه برای اكران پرده‌ی عظیم سینما بود. در این مورد، فروش روزانه‌ی فیلم در هر یک از دوازده روز اول نمایش، پنجاه میلیون دلار بوده است.
البته این فروش‌های بالا به راحتی به دست نیامده است و به دنبال جنجال‌ها و خبرسازی‌های بی‌شماری بوده كه در سه سال اخیر، پیرامون فیلم وجود داشته است. با اعلام خبر تولید سه‌گانه‌ی تازه، مهم‌ترین نكته انتخاب كارگردان آن بود. از همان ابتدا مشخص شد جرج لوكاس خالق این مجموعه و كارگردان نسخه‌ی اصلی آن، پشت دوربین فیلم‌برداری قرار نخواهد گرفت. شركت فیلم‌سازی لوكاس‌فیلم كه متعلق به جرج لوكاس است، در سال 2012 امتیاز تولید محصولات خود را به مبلغ كلان و دور از ذهن چهار میلیارد دلار به كمپانی والت دیزنی فروخت. مسئولان كمپانی خشنود از این قرارداد پرسود، بلافاصله خبر تولید سه‌گانه‌ی جدید ‌جنگ ستارگان را اعلام کردند.
دو سال قبل كه كار پیش‌تولید فیلم شروع شد، نام‌های معتبر زیادی به عنوان كارگردان احتمالی آن در رسانه‌ها مطرح شد. بسیاری از فیلم‌سازان سرشناس - و حتی برادران كوئن - برای كارگردانی قسمت هفتم اعلام آمادگی كردند. پس از گمانه‌زنی‌های بسیار جی‌.جی. آبرامز برای كارگردانی فیلم انتخاب شد. انتخاب او جنجال‌برانگیز شد. وی در چند سال گذشته دو قسمت جدید از مجموعه فیلم‌های سفر ستاره‌ای/ پیشتازان فضا را كارگردانی كرده و به احیای آن‌ها پرداخته بود. این فیلم‌ها با استقبال دوست‌داران این مجموعه و عموم تماشاگران روبه‌رو شد و رضایت خاطر تهیه‌كنندگان‌شان در كمپانی پارامونت را فراهم كرد. به طور طبیعی، مسئولان این كمپانی اولین مخالف حضور آبرامز در پشت دوربین ‌جنگ ستارگان بودند اما نتیجه این شد كه آبرامز همكاری‌اش با پروژه‌ی سفر ستاره‌ای را قطع كرد تا بتواند به رؤیای دیرینه‌اش جامه عمل بپوشاند. پارامونت هم آبرامز را به نمك‌نشناسی و بی‌مسئولیتی متهم كرد. جرج لوكاس هم زمانی كه فیلم آماده نمایش شد، فاش كرد که مسئولان دیزنی قصد داشتند حال‌وهوای تازه‌ای به ماجراجویی‌های قدیمی این فیلم‌ها بدهند و به همین منظور، نمی‌خواستند وظیفه‌ی كارگردانی آن را به دست این هنرمند هفتادساله بدهند.
لوكاس طی هفته‌های گذشته گفت‌وگوهای رسانه‌ای زیادی كرده است و در یكی از آن‌ها از مدیران دیزنی به عنوان «برده‌داران سفیدپوستی» یاد كرده كه امتیاز تولید قسمت‌های تازه‌ی فیلم را از او خریدند. در عین حال، وی از علاقه‌ی همیشگی‌اش به این مجموعه گفته است: «آن‌ها بچه‌های من هستند. دوست‌شان دارم. من آن‌ها را خلق كردم و همه جوره درگیرشان هستم. برده‌داران سفیدپوستی كه آن‌ها را از من خریدند، كسانی‌اند كه خریدار این جور چیزها هستند.» با توجه به فروش سرسام‌آور فیلم در سالن‌های سینماهای جهان، بعید به نظر می‌رسد که مدیران كمپانی دیزنی این حرف‌های لوكاس را خیلی جدی بگیرند. اما یادآوری دوباره لوكاس درباره الهام‌گیری‌اش از درام قرون وسطایی دژ پنهان آكیرا كوروساوا برای خلق داستان و شخصیت‌های ‌جنگ ستارگان نكته‌ای است كه مورد توجه تماشاگران جوان‌تر قرار گرفته است. لوکاس زمان ساخت قسمت اول فیلم در اواسط دهه‌ی 1970 حتی قصد داشته نقش اوبی وان كنوبی (یا بن کنوبی) را به توشیرو میفونه - بازیگر محبوب كوروساوا – بدهد که در نهایت به سر الك گینس انگلیسی‌تبار رسید. فیلم‌های سامورایی كوروساوا همیشه مورد توجه و علاقه‌ی فیلم‌سازان آمریكایی و اروپایی بوده است. هفت سامورایی (1954) معروف‌ترین ساخته‌ی سینمایی این هنرمند ژاپنی، الهام‌بخش وسترن هفت دلاور (1960) شد و سرجو لئونه هم به خاطر یك مشت دلار (1964) را بر اساس یوجیمبو (1961) ساخت.
موفقیت چشم‌گیر جنگ ستارگان: فورس برمی‌خیزد منحصر به آمریكای شمالی نیست و بقیه‌ی كشورهای جهان را هم در بر می‌گیرد. تماشاگران سینما در بیش از پنجاه كشور كوچك و بزرگ دنیا، 770 میلیون دلار برای دیدن آن پول پرداخت كرده‌اند. به این ترتیب، فروش جهانی فیلم (آمریكای شمالی و بقیه‌ی كشورهای دنیا) تا این‌جا از مرز یك‌ونیم میلیارد دلار گذشته است. این در حالی است كه فیلم هنوز در كشور چین روی پرده سینماها نرفته است؛ کشوری که دومین بازار سینمایی و فروش فیلم‌ها پس از آمریكا است و قرار است نهم ژانویه اكران این فیلم را شروع کند. تحلیل‌گران سینمایی بر این باورند که فورس برمی‌خیزد فروش بسیار بالایی در این كشور آسیایی خواهد داشت.
بدون احتساب رقم فروش فیلم در چین، سهم كمپانی دیزنی از فروش محصولاتش در سال 2015 نزدیك به پنج میلیارد و 850 میلیون دلار بوده است؛ رقمی که دیزنی را در جایگاه دومین كمپانی پول‌ساز هالیوودی تاریخ قرار داده است. كمپانی یونیورسال با فروش شش میلیارد و 880 میلیون دلار هم‌چنان موفق‌ترین كمپانی فیلم‌سازی تاریخ هالیوود است. ركورد قبلی دیزنی به سال 2013 و رقم چهار میلیارد و 449 میلیون دلار برمی‌گردد.
فیلم‌برداری قسمت دوم از سه‌گانه‌ی جدید جنگ ستارگان، ژانویه‌ی سال جاری میلادی آغاز می‌شود. ابوظبی و استودیوی پاین‌وود در نزدیكی شهر لندن - كه لوكیشن‌های قسمت اول بودند - دوباره میزبان سازندگان فیلم خواهند بود. ریان جانسن برای كارگردانی این قسمت انتخاب شده است؛ چون قرار بر این بوده كه هر یك از سه اپیزود سه‌گانه‌ی جدید را یك كارگردان مستقل بسازد. این فیلم برای 26 ماه مه سال 2017 آماده نمایش عمومی خواهد شد.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: