سینمای جهان » چشم‌انداز1394/10/05


یک سال خوب

آسیاتک (11): نگاهی به سينماي چين در سال 2015

كيكاوس زياری
گم‌شده در هنگ كنگ

 

رسانه‌های گروهی چین، هنرمندان بومی و مالكان سالن‌های نمایش در این كشور پرجمعیت آسیایی دلیل خوبی برای جشن و پایكوبی دارند. استقبال تماشاگران سینما، هم در شهرهای بزرگ و هم در روستاها و مناطق دورافتاده‌تر از فیلم‌های سینمایی بومی و خارجی اكران‌شده در سال 2015 خیلی خوب بود. این استقبال خیره‌كننده، یك رقم كلی فروش شش‌ونیم میلیارد دلاری (چهل میلیارد یوآن چین) را برای سینماهای كشور به ارمغان آورد. تحلیلگران اقتصادی سینما می‌گویند این رقم حدود 48 درصد بیش‌تر از رقم مشابه در سال گذشته است و این، یك پیروزی بزرگ برای سینماها و صنعت سینمای چین است. سهم سینمای چین از فروش بالای گیشه در سال 2015 نزدیك به 4 میلیارد دلار (24 میلیارد یوآن) بود. این رقم نیز حدود 59 درصد بیش‌تر از رقم فروش فیلم‌های چینی در سال 2014 بوده است. در چین از دسامبر به عنوان «ماه مشهور سینما رفتن» اسم می‌برند و بیش‌ترین تعداد بلیت سینماها در این ماه فروخته می‌شود. هنرمندان چینی هم در این رابطه، همیشه از مسئولان دولتی درخواست كرده‌اند سالن‌های سینما در این زمان از سال در اختیار تولیدات داخلی قرار گیرد و نه محصولات پرسروصدای هالیوودی. در سال 2015 این اتفاق افتاده و در ماه دسامبر تعداد زیادی فیلم بومی روی پرده‌ی سینماها رفته است. همین مسأله باعث موفقیت بالای فیلم‌های بومی شده و برتری آن‌ها بر فیلم‌های خارجی (بخوانید هالیوودی) را به همراه آورده است. در سال 2014، فیلم‌های چینی كمی بیش از 54 درصد كل فروش سینماها را در اختیار داشتند.
چهار فیلم از ده فیلم اول جدول گیشه‌ی نمایش امسال سینماهای چین، از محصولات هالیوودی هستند که از بین آن‌ها قسمت هفتم اكشن ماجراجویانه‌ی تندوتیز با فروشی 390 میلیون دلاری موفق‌ترین فیلم است و در صدر جدول فروش نشسته است. پرفروش‌ترین فیلم چینی سال، شكار هیولا است که حدود ده میلیون دلار كم‌تر از تندوتیز7 فروش كرده است. فروش 381 میلیون دلاری این كمدی/ اكشن ماجراجویانه، آن را در جایگاه دومین فیلم پرفروش سال قرار داده است. سه فیلم هالیوودی دیگر شكار هيولاسینماهای چین همان آثاری هستند كه در دیگر كشورهای جهان هم با استقبال تماشاگران روبه‌رو شده‌اند. اكشن ابرقهرمانی/ کتاب‌مصوری انتقام‌جویان: عصر اولترون با فروش 240 میلیون دلاری جایگاه چهارم جدول را به خود اختصاص داده است. این محصول مشترك شرکت‌های دیزنی و مارول، نتوانست به رقم فروش 253 میلیون دلاری كمدی خانوادگی گم‌شده در هنگ كنگ برسد که در ردیف سوم جدول نشسته است.
دنیای ژوراسیك تازه‌ترین قسمت از مجموعه فیلم‌های دلهره‌آور پارك ژوراسیك سومین و آخرین فیلم دویست میلیونی هالیوودی در سینماهای چین است. این فیلم با فروش 228 میلیون دلاری‌اش در ردیف پنجم است. خداحافظ آقای بازنده كه یك كمدی اكشن چینی است، ششمین فیلم جدول و آخرین فیلم دویست میلیون دلاری سال 2015 در سینماهای چین به حساب می‌آید. این فیلم با فروش 226 میلیون دلاری‌اش، اگر فقط دو میلیون دلار بیش‌تر فروش می‌كرد، می‌توانست دنیای ژوراسیك را به ردیف ششم براند.
سه فیلم بعدی جدول از محصولات داخلی هستند. مرد جیان بینگ (با فروشی 189 میلیون دلاری)، قسمت دوم مردی از ماكائو (154 میلیون) و مانكی كینگ قهرمان برگشته است (153 میلیون) در ردیف‌های هفتم تا نهم نشسته‌اند. تام كروز 53ساله شانس آورد كه با مأموریت غیرممكن: ملت گمراه توانست آخرین فیلم هالیوودی ده فیلم اول جدول فروش 2015 سینماهای چین باشد. این اكشن پرهیجان توانست 137 میلیون دلار در این كشور آسیایی فروش كند، رقمی كه چندان دندان‌گیر نبود و تهیه‌كنندگانش را راضی نكرد.
تحلیلگران اقتصادی سینما هم در چین و هم در آمریكا روی این نكته اتفاق نظر دارند كه سینماهای چین تا سه سال آینده بازار سینمای دنیا را در دست خود گرفته و تبدیل به بزرگ‌ترین بازار سینمایی جهان خواهند شد. در حال حاضر، این موفقیت در انحصار آمریكا است. نكته‌ی قابل‌ذكر در این رابطه، رقابت خوب تولیدات بومی با بلاك‌باسترهای هالیوودی است. موفقیت شش فیلم از ده فیلم اول جدول 2015 تأییدی بر این ادعاست. به همین دلیل تحلیلگران می‌گویند چین با كسب مقام اول در بازار جهانی فیلم، ضربه‌ی بزرگی به صنعت سینمای آمریكا خواهد زد؛ چرا كه در این بزرگ‌ترین بازار سینمایی جهان، فیلم‌های چینی هم سهم بزرگی خواهند داشت. البته برخی هم می‌گویند این امر ضرر چندانی به هالیوود نمی‌زند و صنعت سینمای آمریكا چندان هم نگران این موضوع نیست. به گفته‌ی این گروه، محصولات هالیوودی فروش بالایی در سینماهای چین می‌كنند و همین مسأله برای كمپانی‌های بزرگ فیلم‌سازی هالیوودی كافی است. در یك كلام، آن‌ها سود سرشار خودشان را از بازار سینمایی چین می‌برند و به همین دلیل، دیگر جای نگرانی نیست!
شاید مقایسه‌ی فروش كل محصولات سینمایی آمریكای شمالی و چین خالی از لطف نباشد. تماشاگران سینما در كانادا و آمریكا با استقبال كلان‌شان، فروش کلی بالای ده میلیارد دلار را برای صنعت سینمای این كشور رقم زده‌اند. این میزان فروش البته پنج درصد كم‌تر از رقم فروش كلی فیلم‌ها در سال قبل است. با مقایسه‌ی این رقم با رقم فروش شش‌ونیم میلیارد دلاری سینماهای چین، می‌توان به اهمیت جدول فروش در چین پی برد. هم‌اكنون بیش از 35 هزار سالن نمایش فعال در سراسر چین وجود دارد و هر روز به طور تقریبی پانزده سالن جدید كارشان را شروع می‌كنند. آمریكای شمالی كه یك‌چهارم جمعیت چین را دارد، صاحب حدود 35 هزار سالن نمایش است. منتقدان چینی ابراز امیدواری می‌كنند هم‌زمان با افزایش سریع سالن‌های نمایش، جدول گیشه‌ی نمایش سینماهای چین در سال 2016 بسیار بهتر از امسال شود و سهم فیلم‌های بومی بیش‌تر از گذشته. نوع برخورد تماشاگران چینی و واكنش بسیار مثبت آن‌ها نسبت به محصولات داخلی، به امیدواری منتقدان و اهالی صنعت سینمای چین رنگی از واقعیت می‌زند. این در حالی است كه هنرمندان چینی از همكاری با تولیدات هالیوودی استقبال كرده و هر روز كه می‌گذرد، بر تعداد محصولات مشترك سینمای چین با آمریكا افزوده می‌شود.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: