سینمای جهان » چشم‌انداز1394/09/08


افزایش آیمكس‌های چینی

آسیاتک (7): بازار تازه‌ای برای دومین كشور پول‌ساز جهان

كیكاوس زیاری
دنیای ژوراسیك

 

با رونق فیلم‌سازی و اكران موفق فیلم‌های بومی و خارجی در سینماهای چین، بر تعداد آیمكس‌های این كشور آسیایی افزوده می‌شود. چین كه پس از هالیوود بزرگ‌ترین بازار سینمایی جهان را داراست، تبدیل به اولین كشور دنیا می‌شود كه بیش‌ترین تعداد سالن‌های نمایش فیلم به شیوه‌ی آیمكس را در خود دارد. رسانه‌های گروهی می‌نویسند تا یك سال دیگر چین صاحب پانصد سایت آیمكس خواهد شد. این رقم در عرض مدت زمان كوتاهی تبدیل به هزار سایت خواهد می‌شود. ریچارد گِلفوند مدیر آیمكس سلو (كه كار احداث سینماهای آیمكس را در سراسر جهان انجام می‌دهد) روی این نكته تأكید می‌كند كه بازار چین اولین بازار جهان است كه در صدد رسیدن به یك موقعیت برتر در بین كشورهای دنیا است. او از این رشد سریع و پرشتاب با نیكی یاد می‌كند: «چین تا چند سال دیگر دور را از دست آمریكا خواهد گرفت.» این شركت اخیراً 275 سالن آیمكس را در چین افتتاح كرد كه اكثر آن‌ها در شهرهای بزرگ و مهم چین بنا شده‌اند. البته سینماهای آیمكس در تمام نقاط چین دایر خواهند شد و حضورشان به شهرهای مهم و بزرگ محدود نخواهد شد.
در همین رابطه است كه سازندگان سینماهای آیمكس به دنبال لوكیشن‌های تازه هستند. اندرو كریپس مدیر ایما (Emea) كه با كمپانی آیمكس سلو همكاری دارد می‌گوید: «زمان تغییر می‌کند و عوض می‌شود. تمام سفارش‌های لازم را گرفته‌ایم و نگاه همه‌ی ما به جلو است.» این شركت خبر از احداث سایت‌های آیمكس در هزار نقطه از سراسر چین داده است که در حال حاضر حدود پانصد سایت افتتاح شده‌اند. در مقایسه با كشورهای دیگر جهان، به‌راحتی می‌توان متوجه شتاب كاری در چین شد. شركت ایما با داشتن 434 سایت آیمكس در آمریكای شمالی، مقدار كم‌تری كار معوقه دارد. در عین حال گلفوند روی این مسأله هم تأكید می‌كند كه تعداد سایت‌ها و كم یا زیاد بودن‌شان، تنها فاكتور تحلیل‌های مربوط به اختلاف‌های دو بازار چین و آمریكا نیست: «در آمریكا متوسط تماشاگران معمولاً چهار بار در سال برای تماشای فیلم‌های سینمایی به سالن نمایش می‌روند. اما در چین این رقم نصف است. همین نكته پتانسیل و ظرفیت مربوط به رشد احداث سالن‌های نمایش را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با رشد اقتصادی چین و گسترش دامنه‌دار آن، استانداردهای زندگی در این كشور بالا می‌رود. این مسأله به صورت طبیعی باعث رشد طبقه‌ی متوسط می‌شود؛ و در نهایت این موضوع به نفع سینماست. در حال حاضر سینماهای آیمكس نقش یك كالای لوكس را در چین بازی می‌كنند و هنوز تبدیل به یك تفریح عمومی و فراگیر نشده‌اند. شما ممكن است شیفته‌ی خریدن یك ماشین فراری شوید، اما این موضوع در ذهن شما نیست و به خریدش فكر نمی‌كنید. اما برنامه‌ی ما این است که آیمكس تا چند وقت دیگر به تفكر طبیعی هر آدمی تبدیل شود و خواسته‌ی او باشد.»

افزایش و گسترش تولیدات چینی
در کنار این‌ها گسترش تولید محصولات چینی هم در دستور کار قرار دارد. در سال 2014 شش فیلم به زبان رسمی چینی‌ها، ماندرینی، به صورت آیمكس اكران شد که امسال قرار است این رقم به هشت فیلم برسد. یكی از این فیلم‌ها شكار هیولا است كه مدتی است اکران شده است. این كمدی/ اكشن فانتزی كه در كمال حیرت تحلیلگران اقتصادی سینما تبدیل به پرفروش‌ترین محصول تاریخ سینمای چین شد، 27 میلیون دلار از فروش كل 380 میلیون دلاری‌اش را مدیون نمایش در سینماهای آیمكس است. گلفوند می‌گوید: «با رشد فروش فیلم‌ها در سینماهای چین، ارزش‌های تولید هم افزایش یافته و بالا می‌رود. در این حالت همه چیز از جمله بودجه‌ی تولید فیلم‌ها كلان‌تر خواهد شد. این وضعیت فرصت‌های بیش‌تر و بزرگ‌تری را برای ما فراهم خواهد كرد. به خاطر همین شرایط است که ما در چین دست به سرمایه‌گذاری پنجاه میلیون دلاری زده‌ایم و در تولید فیلم‌های چینی مشاركت کرده‌ایم. ما در هر فیلم بین چهار تا هفت میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌كنیم.»

پتانسیل ژاپنی
یكی دیگر از بازارهایی كه آیمكس آن را هدف قرار داده و ظرفیت آن را بالا می‌داند متعلق به ژاپن است. كمپانی آیمكس سلو اخیراً 25 سالن آیمكس را هم در ژاپن افتتاح كرده است. به‌تازگی هم صحبت از احداث یك زنجیره‌ی سینمایی در این رابطه شده است و كمپانی معروف و قدیمی توهو در آن همكاری خواهد داشت. گلفوند در این خصوص می‌گوید: «ژاپن یكی از نویدبخش‌ترین بازارهای آینده‌ی ماست که طرح‌های خوبی را برای آن در نظر داریم.»

ركوردشكنی نفس‌گیر
با نمایش فیلم‌های پرسروصدایی مثل دنیای ژوراسیك، انتقام‌جویان: عصر اولترون و مأموریت غیرممكن: ملت گمراه سینماهای آیمكس امسال روزهای خوبی را سپری كرده‌اند. شبح جدیدترین فیلم از مجموعه فیلم‌های جیمزباندی كه تازه در چین اكران شده، با یك ركوردشكنی تازه کارش را شروع كرده است و می‌تواند به یكی از موفق‌ترین‌های سال 2015 در چین تبدیل شود. علاوه بر این، یك فیلم بزرگ و پرسروصدای دیگر هم از راه خواهد رسید: تازه‌ترین فیلم از مجموعه‌ی جنگ ستارگان با نام جنگ ستارگان: فورس بیدار می‌شود.
فروش فیلم‌ها در سالن‌های آیمكس در سال جاری میلادی تا به حال حدود 699 میلیون دلار بوده است. گلفوند در این باره می‌گوید: «شكی وجود ندارد كه امسال در همه‌ی بخش‌ها سالی ركوردشكن برای سینما خواهد بود؛ و بخش مهمی از این ركوردشكنی به چین اختصاص دارد. فکر می‌کنیم فروش سینماهای آیمكس امسال به رقم یك میلیارد دلار هم برسد.» امسال شش فیلم در چین بیش از دویست میلیون دلار فروش كرده‌اند. در این میان فیلم‌های شكار هیولا و گم‌شده در هنگ‌كنگ محصول صنعت سینمای چین هستند.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: