سینمای جهان » چشم‌انداز1394/08/30


سفر هیولای مهربان

آسیاتک (6): بونگ جون‌هو و ادامه‌ی حركت در سینمای علمی‌خیالی

كیكاوس زیاری

 

بونگ جون‌هو که از مطرح‌ترین فیلم‌سازان کره جنوبی و محبوب منتقدان بین‌المللی است، فیلم تازه‌اش را با سرمایه‌ی دو شركت فیلم‌سازی آمریكایی می‌سازد؛ شركت فیلم‌سازی براد پیت «پلان بی» و شركت «نتفلیكس» تهیه‌كننده‌ی درام علمی‌خیالی اوكجا هستند که سال آینده‌ی میلادی در لوكیشن‌های مختلف قاره آسیا جلوی دوربین می‌رود.
جون‌هو با ژانر علمی‌خیالی بیگانه نیست. میزبان او در سال 2013 فروش بسیار بالایی در كره جنوبی و بقیه‌ی كشورهای دنیا (حدود نود میلیون دلار) كرد و طی چند سال اخیر، بارها بحث بازسازی نسخه‌ی انگلیسی‌زبان آن مطرح بوده است. اما كار تازه‌ی این فیلم‌ساز تحسین‌شده شباهت چندانی به میزبان و حال‌وهوای دلهره‌آورش ندارد و بیش‌تر در مایه‌های فانتزی است. شاید بتوان گفت اوكجا از نظر سبك و حال‌وهوا بیش‌تر شبیه قطار برف‌شکن این فیلم‌ساز است كه سال گذشته روی پرده سینماها بود.
البته این فیلم تازه هم یك هیولا در خودش دارد که خطری برای شخصیت اصلی و بقیه ندارد. جون‌هو با این تجربه دومین فیلم انگلیسی‌زبانش را می‌سازد. البته بعضی از رسانه‌های كره‌ای می‌گویند اكثر دیالوگ‌های فیلم به زبان كره‌ای است و فقط بخش كمی از آن به انگلیسی خواهد بود. تا به حال حضور بازیگرانی مثل جیك جیلنهال، تیلدا سویینتن، بیل نیگی و پل دانو در فیلم قطعی شده است. اما كارگردان و تهیه‌كنندگان آن سخت در جست‌وجوی بازیگر کم‌سن‌وسالی هستند كه باید یكی از دو نقش اصلی را بازی كند.
با آن‌كه تهیه‌كنندگان فیلم علاقه‌ای به ارائه‌ی اطلاعات به رسانه‌های گروهی ندارند، ولی خبرنگاران كنجكاو، اخبارشان را از گوشه‌وكنار پیدا كرده‌اند. برای مثال مشخص شده هیولای فیلم برعكس هیولای ویرانگر میزبان موجودی مهربان است. به گفته‌ی ‌جون‌هو: «این یك حیوان گنده و هیكلی است كه طبیعتی مهربان و آرام دارد. خط اصلی داستان درباره دوستی دختری ساکن حومه‌ی شهر با این موجود عجیب‌وغریب است. برای من دنیای دیوانه‌وار پیرامون هیولا و دختر بیش‌تر از خود هیولا، هیولاگونه است. می‌خواهم به درون این شخصیت‌ها نفوذ كنم و آن‌ها را بشكافم و سفر باورنكردنی و خارق‌العاده‌ی این دو و ماجراهایی را به تصویر بکشم كه در این دنیای سخت برای‌شان به وجود می‌آید.»
نام فیلم از نام هیولای داستان گرفته شده است و كلید فیلم‌برداری آن در سئول زده می‌شود. با آن‌كه رقم دقیق هزینه‌های تولید به صورت رسمی اعلام نشده، ولی گفته می‌شود رقم بالایی صرف فیلم خواهد شد. جون‌هو می‌گوید: «برای من به عنوان یك فیلم‌ساز این یك فرصت استثنایی و فانتزی است. برای اوكجا به هزینه‌ی تولید بالاتری نیاز داشتم. این رقم بیش‌تر از میزان رقمی است كه صرف تولید قطار برف‌شكن شد. در عین حال، آزادی عمل كاملی هم در زمان ساخت فیلم دارم که مهم‌تر از بودجه‌ی بالای فیلم است. «نتفلیكس» هر دوی این‌ها را در اختیارم گذاشته و من نمی‌توانستم نسبت به این مسأله بی‌تفاوت باشم. برای هر فیلم‌سازی دست یافتن به این دو چیز در آن واحد شگفت‌انگیز است.»
قطار برف‌شكن با هزینه‌ای چهل میلیون دلاری ساخته شد. گروه سازنده‌ی اوكجا پس از پایان فیلم‌برداری صحنه‌های كره جنوبی، در ماه آوریل راهی آمریكا می‌شوند. هنوز معلوم نیست چنددرصد از صحنه‌های فیلم در هر یك از این دو لوكیشن فیلم‌برداری خواهد شد؛ هم‌چنین از ملیت شخصیت دختر كوچولوی داستان هم اطلاعی در دست نیست. اوكجا یكی از اولین پروژه‌های سینمایی «نتفلیكس» در قاره‌ی آسیا است. تحلیلگران اقتصادی پیش‌بینی می‌كنند که این شركت در آینده در تعداد بیش‌تری از محصولات سینمایی آسیا سرمایه‌گذاری می‌کند.
جون‌هو درباره این‌كه اوكجا فیلمی ترسناك نیست، می‌گوید: «حیوان فیلم یك دیو بدطینت نیست. او با وجود عظیم بودنش لطیف است. برای من، دنیایی كه او و بقیه‌ی شخصیت‌ها در آن زندگی می‌كنند ترسناك‌تر و رعب‌آورتر است.» اوكجا برای نمایش عمومی در اوایل سال 2017 در آمریكای شمالی و كره جنوبی آماده می‌شود. بحث مربوط به نمایش عمومی این فیلم هم از جمله مسائل مهم آن است. كره‌ای‌ها می‌گویند نباید این درام علمی‌خیالی اول در آمریكا روی پرده برود و كره جنوبی دومین كشوری باشد كه آن را به نمایش می‌گذارد. در كره جنوبی با وجود استقبال بالا از محصولات هالیوودی، دیدگاه‌های تندوتیزی در ارتباط با آمریكا وجود دارد. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود اوكجا هم‌زمان در آمریكا و كره جنوبی به نمایش عمومی درآید.
قطار برف‌شكن که توسط شركت معروف كره‌ای «سی جی اینترتینمنت» ساخته شد و تهیه‌كننده‌ی آمریكایی نداشت نیز از بازیگران جهانی مثل كریس اوانز و تیلدا سویینتن استفاده کرده. این فیلم در جدول گیشه‌ی سینماهای كره جنوبی نزدیك به 58 میلیون دلار فروش كرد و لقب یكی از فیلم‌های پرفروش و موفق سال 2013 را گرفت.
بونگ جون‌هو 46ساله از جمله فیلم‌سازانی است كه فیلم‌هایش هم‌زمان با استقبال هر دو گروه منتقدان و تماشاگران روبه‌رو می‌شود. همه‌ی فیلم‌های او فروش بالایی در كره جنوبی داشته‌اند، با این وجود ‌جون‌هو از سال 2000 تا به حال فقط پنج فیلم سینمایی ساخته است. نكته‌ی جالب درباره این فیلم‌ها، تنوع سوژه و ژانرهای آنان است؛ و جالب‌تر این‌كه او در تمام این ژانرها هم با موفقیت عمل كرده است. منتقدان سینمایی می‌گویند وی در كارهایش سراغ موضوع‌های درخور توجه و جدی می‌رود و معمولاً با نوعی طنز تلخ و سیاه آن‌ها را تصویر می‌کند. به همین دلیل منتقدان به وی نام مستعار «بونگ تائه‌ایل» را داده‌اند. تلفظ تائه‌ایل شبیه كلمه‌ی انگلیسی «دیتیل» (جزییات) است و اشاره منتقدان به توجه فیلم‌ساز به جزییات آثارش است. شهرت بین‌المللی جون‌هو با میزبان رقم خورد كه با هزینه‌ای دوازده میلیون دلاری ساخته شد و با جذب بیش از دوازده میلیون تماشاچی كره‌ای تا مدت‌ها لقب پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای كره جنوبی را یدك می‌كشید.
تولید فیلم تازه‌ی ‌جون‌هو با خبر ساخت مجموعه‌ای تلویزیونی بر اساس درام علمی‌خیالی و آینده‌نگرانه قطار برف‌شكن همراه شده است. جان فریدمن تهیه‌كننده‌ی فعال و سرشناس تلویزیونی فیلم‌نامه‌ی اپیزود اول این مجموعه را نوشته و احتمالاً خودش هم آن را كارگردانی خواهد كرد. فریدمن در كارنامه‌اش خاطرات سارا كانر را دارد كه بر اساس شخصیت سارا كانر در مجموعه فیلم‌های ترمیناتور شكل گرفته است. از قرار معلوم قرار نیست ‌جون‌هو به عنوان كارگردان با هیچ‌یك از اپیزودهای مجموعه‌ی قطار برف‌شكن همكاری كند و این در حالی است كه فریدمن از طرف‌داران فیلم‌های جون‌هو است و اشتیاق زیادی برای همکاری با او دارد.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: