سینمای جهان » چشم‌انداز1394/07/18


«رییس» حاکم سینمای هند

آسیاتک (1): آیا ركوردشكنی تازه بالیوودی در راه است؟

كیكاووس زیاری

 

تحلیل‌گران اقتصادی سینما در هند پیش‌بینی می‌كنند که فیلم تازه‌ی شاهرخ خان با عنوان بلندنظر (دیلواله/ Dilwale) ركوردهای فروش را در جدول گیشه‌ی نمایش سینماهای این كشور بشكند و تبدیل به پرفروش‌ترین محصول تاریخ سینمای هند شود. این تحلیل خوش‌بینانه در حالی ارائه می‌شود كه تازه‌ترین فیلم سلمان خان، داداش جان باجرانگی، در ایام عید فطر نتوانست به ركورد تازه‌ای دست پیدا كند. تا امروز پی كی عامر خان با فروشی 340 كروری (هر صد كرور حدود شانزده میلیون دلار است) صدرنشین جدول فروش فیلم‌های تاریخ سینمای هند است. در حالی كه رقابت سه خان بزرگ بالیوودی برای حاكمیت بر جدول گیشه‌ی سینماهای هند ادامه دارد، گمانه‌زنی‌های زیادی در ارتباط با وضعیت فروش فیلم‌های آنان ارائه می‌شود. اهل فن می‌گویند دلایل زیادی وجود دارد تا كار تازه‌ی شاهرخ خان ركوردهای فروش را بشكند. در بین سه خان بالیوودی، این بازیگر محبوبیت بیش‌تری در بین تماشاگران دارد و منتقدان هم با او برخورد بهتر و گرم‌تری دارند. از سوی دیگر گفته می‌شود بلندنظر تفاوت‌های زیادی با فیلم‌های قبلی شاهرخ خان دارد و تماشاگران را در زمان نمایش عمومی غافل‌گیر خواهد كرد. این در شرایطی است كه جدول گیشه‌ی نمایش سینماهای هند در دو سال اخیر، غافل‌گیری‌های زیادی برای منتقدان و تحلیل‌گران سینمایی به همراه داشته است.
بلندنظر یكی از خبرسازترین پروژه‌های سینمایی هند در یك سال اخیر بوده است و رسانه‌های گروهی صحبت‌های بسیار زیادی درباره‌اش كرده‌اند. بحث و جنجال اصلی مربوط به زوج بازیگر فیلم است. نقش مقابل شاهرخ خان را كاجول بازی می‌كند، بازیگری محبوب كه همبازی شدنش با شاهرخ خان همیشه خبرساز بوده است. رسانه‌ها و منتقدان هندی از این دو به عنوان یكی از بهترین زوج‌های سینمایی اسم می‌برند كه خاطره‌ی خوش زوج‌های موفق سینمایی سه دهه‌ی شصت، هفتاد و هشتاد میلادی بالیوود را تداعی می‌كند. هر شش فیلمی كه شاهرخ خان و كاجول بازی كرده‌اند، جزو پرفروش‌ترین محصولات سینمایی بوده‌اند. نمایش عمومی دومین فیلم مشترك آن‌ها داماد شجاع عروس را می‌برد (1995) هنوز هم در چند سینمای شهر بمبئی ادامه دارد. بسیاری از فیلم‌سازان و تهیه‌كنندگان هندی در تلاش‌اند تا رضایت خاطر این دو بازیگر را برای حضور در فیلمی فراهم كنند. اما كاجول كه در سال 1999 با آجی دیوگان یكی دیگر از ستارگان مشهور سینمای هند ازدواج كرد، فعالیت هنری خود را به‌شدت كاهش داده و فقط در كارهای برگزیده بازی می‌كند.
در این شرایط آجی دیوگان به‌شدت مخالف همبازی شدن همسرش با شاهرخ خان است. رسانه‌های گروهی هند پس از آن‌كه شاهرخ خان به مراسم ازدواج كاجول دعوت نشد، مطالب زیادی درباره اختلاف شاهرخ و دیوگان و حساسیت دیوگان در رابطه با همبازی شدن همسرش با شاهرخ نوشتند. با این حال، كاجول پس از ازدواج با دیوگان و در معدود فیلم‌هایش، دو بار با شاهرخ خان در فیلم‌های هیچ‌وقت از خداحافظی نگو (2006) و نام من خان است (2010) همبازی شد. هر دو فیلم را كارن جوهر پسر یاش جوهر، تهیه‌كننده و فیلم‌ساز معروف، كارگردانی كرد كه از دوستان خانوادگی هر دو خانواده‌ی شاهرخ و كاجول است. این فیلم‌ساز در عین حال كارگردان دو فیلم پرفروش دیگر این دو بازیگر گاهی خوشی گاهی غم (2001) و اتفاقی می‌افتد (1998) هم بوده است.
اهل فن می‌گویند تنها كسانی می‌توانند زوج كاجول و شاهرخ خان را در یك فیلم در كنار هم قرار دهند كه از دوستان خانوادگی آن‌ها باشند. بجز كارن جوهر فقط روهیت شتی از چنین موقعیتی برخوردار است. وی از دوستان صمیمی آجی دیوگان به حساب می‌آید و تا به حال، این بازیگر رزمی‌كار را در بیش از پنج فیلم پرفروش كارگردانی كرده است. در كمال تعجب، در فیلم تازه‌ی این فیلم‌ساز بلندنظر آجی دیوگان هم حضور دارد. البته این حضور افتخاری است و به یك نقش كوتاه محدود می‌شود. همان طور كه كسی اطلاعی از داستان ندارد و فیلم در سكوت كامل خبری جلوی دوربین رفته، اطلاعی هم از نقش افتخاری و كوتاه دیوگان در دست نیست. تلاش بی‌حدوحساب خبرنگاران برای كسب خبر درباره فیلم هم راه به جایی نبرده است.
بلندنظر دومین همكاری شاهرخ و روهیت شتی پس از بلاك‌باستر قطار چنای (2013) است. شتی اوایل سال 2015 اعلام كرد که قصد ساخت فیلم تازه‌ای با شاهرخ خان را دارد و هنوز مركب حرف‌هایش خشك نشده بود كه كلید فیلم‌برداری آن زده شد! فیلم‌برداری در حالی آغاز شد كه شاهرخ مشغول بازی در فیلم تازه‌ی دیگری به نام رییس بود. تا به حال سابقه نداشته است كه شاهرخ به صورت هم‌زمان در دو پروژه‌ی سینمایی كار كند. در حالی كه فیلم دیگر این بازیگر طرف‌دار در مراحل پایانی تولید قرار دارد و زودتر از دو فیلم دیگر آماده نمایش عمومی می‌شود، اعلام شد که بلندنظر برای هجدهم دسامبر سال جاری میلادی (اواخر دی) روی پرده‌ی سینماهای هند می‌رود. این تاریخ هم یك دور شدن غیرمتعارف دیگر در رابطه با عادت‌های همیشگی شاهرخ خان بود. طبق یك سنت قدیمی، فیلم‌های شاهرخ خان در ایام جشن دیوالی هند در میانه‌ِ‌ی ماه اكتبر به نمایش عمومی درمی‌آیند. این در حالی است كه آخرین هفته‌ی ماه فوریه و روزهای پایانی سال، اختصاص به فیلم‌های عامر خان دارد و سلمان خان هم فیلم‌هایش را در ایام تعطیلات عید فطر راهی پرده‌ی سینماها می‌كند.
عامر خان اولین بازیگر سینمای هند بود كه توانست ركورد فروش سیصد كروری را با پی كی بشكند؛ تا قبل از آن، چنین فروشی حكم یك رؤیا را داشت. دنیای علمی‌خیالی، كمدی و انتقادی فیلم عامر خان به‌شدت به دل تماشاگران بومی نشست و با این رقم فروش، معیارهای تازه‌ای در جدول گیشه‌ی نمایش سینماهای هند شكل گرفت. سلمان خان دومین بازیگر هندی بود كه توانست با فیلم داداش جان باجرانگی در ایام تعطیلات عید فطر امسال، فروشی سیصد كروری را تجربه كند. اما رقم كلی فروش این درام خانوادگی و اجتماعی (كه صلح و دوستی بین دو كشور هند و پاكستان را تشویق می‌كند) در حد 320 كرور باقی ماند و نتوانست ركورد فروش 340 كروری فیلم عامر خان را بشكند. حالا منتقدان سینمایی می‌گویند نوبت شاهرخ خان است كه سومین فیلم سیصد كروری جدول گیشه‌ی نمایش را از آن خود كند و شاید بتواند رقم فروش كمدی علمی‌خیالی عامر خان را هم پشت سر بگذارد.
تا پیش از موفقیت كلان پی كی، سینمای هند دل‌خوش فروش دویست كروری فیلم‌هایش بود. در سه سال اخیر فقط شش فیلم توانسته بودند به فروشی بالای دویست كرور دست پیدا كنند. عامر و شاهرخ خان هر یك با دو فیلم و سلمان خان با یك فیلم در این جدول قرار دارند. هریتیك روشن تنها بازیگر دیگری است كه در كنار این بازیگران در جدول فوق فیلمی دارد.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: