سینمای جهان » چشم‌انداز1393/08/15


آشتی با محصولات بومی

موفقیت‌های تازه‌ی سینمای نروژ

كیكاووس زیاری

 

درام‌های نوجوانانه و كمدی‌های ورزشی سردمدار موفقیت محصولات داخلی در جدول گیشه‌ی نمایش سینماهای نروژ شده‌اند.  فیلم‌های صنعت سینمای نروژ از سال 1975 تا به حال با چنین موفقیت خوب و بالایی در جدول گیشه‌ی نمایش سینماهای كشور روبه‌رو نبوده‌اند. بعد از آن‌كه رسانه‌های گروهی خبر از حضور بیش از صد هزار تماشاچی در سالن‌های نمایش فیلم كاپیتان سابرتوت و گنج لاما راما دادند، مشخص شد كه تماشاگران نروژی با محصولات بومی آشتی كرده‌اند. این فیلم تا به امروز بهترین افتتاحیه‌ی فیلم سال را در سینماهای كشور داشته است. موفقیت فوق در حالی نصیب این اكشن ماجراجویانه خانوادگی می‌شود كه از آن به عنوان پرخرج‌ترین محصول تاریخ سینمای نروژ اسم می‌برند. كارگردانی فیلم را تیم دو نفره‌ی جان آندراس آندرسن و لیزا ماری گاملن انجام داده‌اند و برای تولید آن نزدیك به هشت میلیون دلار هزینه شده است. فیلم در 260 سالن سینمای نروژ روی پرده رفته و در اولین روز نمایش بیش از صد هزار تماشاچی را جذب سالن‌های سینما كرده است. موفقیت صنعت سینمای نروژ با فیلم دیگری به نام بورنینگ ساخته هالوارد برین تكمیل می‌شود. این كمدی اكشن با حال‌وهوایی شبیه سریع و آتشین وین دیزل توانسته طی هفت هفته نمایش عمومی بیش از 347 هزار تماشاچی را به سالن‌های نمایش بكشاند. قصه‌ی فیلم درباره مردی به نام روی است كه دیوانه‌وار ماشین‌ها را دوست دارد و عاشق سرعت و مسابقه‌های اتومبیل‌رانی است. زمانی كه دختر نوجوان روی برای گذراندن تعطیلات به او ملحق می‌شود، وی در میانه‌ی یك مسابقه‌ی هیجانانگیز است.
تحلیلگران اقتصادی سینما می‌گویند بعد از فروش بالای چند فیلم دیگر، موفقیت بالای مالی این دو محصول داخلی باعث رشد و شكوفایی دوباره صنعت سینمای نروژ شده است. به گفته‌ی آن‌ها سینمای كشور با این موفقیت‌ها بهترین وضعیت را طی چهل سال اخیر در جدول گیشه‌ی نمایش داشته است. از سال 2008 فیلم‌های نروژی هر سال چیزی حدود دوونیم تا نزدیك به سه میلیون تماشاچی داشته‌اند. اما امسال رقم تعداد تماشاگران از مرز سه میلیون نفر خواهد گذشت. مركز رسمی اتحادیه‌ی فیلم و سینمای نروژ در بیانیه‌ای كه در این رابطه منتشر كرده می‌گوید: «ما به احتمال زیاد امسال به رقم بالای سه میلیون تماشاچی دست پیدا خواهیم كرد. اما مشكل بتوان گفت این رقم به چهار میلیون نفر برسد.» این در حالی است كه برخی رسانه‌ها با خوش‌بینی پیش‌بینی رقم چهار میلیون تماشاچی را مطرح می‌كنند.
كاپیتان سابرتوت و گنج لاما راما در شرایطی لقب یكی از موفق‌ترین فیلم‌های سینمایی سال سینماهای نروژ را از آن خود كرده كه به صورت معمول، این فیلم‌های ژانر كودك و نوجوان بومی هستند كه با فروش خوب و بالایی در جدول گیشه‌ی نمایش روبه‌رو می‌شوند. تا به امروز پرفروش‌ترین فیلم سینماهای كشور در سال 2014  پودر دكتر پراكتور ساخته‌ی آریلد فروهلیچ است. سومین ساخته‌ی بلند سینمایی وی اقتباسی از كتاب موفقی به همین نام اثر جو نسبه است. دكتر پراكتور نیمه‌دیوانه شخصیت اصلی قصه، موفق به اختراع پرقدرت‌ترین پودر جهان می‌شود و با كمك دو نوجوان شیطان همسایه تصمیم می‌گیرد آن را به جهان معرفی كند. تلاش این سه نفر با خطرها و موانعی روبه‌رو شده و فضایی كمدی و اكشن خلق می‌كند. این فیلم را حدود 376 هزار تماشاچی در كشور تماشا كرده‌اند. اهل فن عقیده دارند تلاش‌های سخت اهالی صنعت سینمای نروژ برای جذب تماشاگران داخلی، جواب خود را داده است و در سال‌های اخیر نتیجه‌ی خوبی از این كار گرفته‌اند. بریگیت لانگباله سخن‌گوی اتحادیه‌ی فیلم و سینمای نروژ می‌گوید: «هنرمندان كشور تلاش زیادی كردند تا فیلم‌هایی مطابق میل تماشاگران تهیه و تولید كنند.»
فیلم‌نامه‌ی اقتباسی كاپیتان سابرتوت را لارس گودمستاد نوشته است. این فیلم‌نامه قصه‌اش را از یك كتاب و نمایش معروف و بسیار موفق به همین نام گرفته است. این كتاب تا به حال بیش از چهار میلیون نسخه فروش داشته، صاحب اسباب‌بازی‌های زیادی شده و چند نمایش تئاتری هم از آن روی صحنه رفته است. فیلم داستان كاپیتان ماجراجویی را تعریف می‌كند كه برای كارهایش راهی مناطقی مثل مراكش، تایلند و كرانول می‌شود. این مناطق لوكیشن‌های اصلی فیلم هم بوده‌اند. در كنار كشتی كوچكی كه برای ماجراجویی‌های كاپیتان ساخته شد، یك كشتی بزرگ هم توسط كامپیوتر دیجیتالی خلق شد. كاپیتان سوار بر این كشتی و با همراهی چند تن از دوستان و همسفران خود، یك نقشه‌ی قدیمی پیدا می‌كنند. این نقشه نشان می‌دهد در قلمرو پادشاهی لاما راما كه تحت تسلط پادشاه روفوس است، یك گنج گران‌قیمت دفن شده است. كاپیتان و دوست قدیمی‌اش لانگمان با یك پسر یازده‌ساله باهوش به نام تینو، برای پیدا كردن گنج راهی سفری هیجان‌انگیز می‌شوند. تینو تلاش دارد با دلاوری‌هایش تبدیل به یار همیشگی كاپیتان شود. در عین حال او از این سفر هدف مهم دیگری هم دارد و می‌خواهد پدر گم‌شده‌اش را پیدا كند. به تینو گفته شده پدرش در محلی نزدیك این گنج دفن گم شده است.
كاپیتان سابرتوت را در نروژ به نام سابلتان هم می‌شناسند و در بین بچه‌ها بیش‌تر با این نام مشهور است. او یك شخصیت خیالی است كه در دریاها به شغل راهزنی مشغول است و از او به عنوان یك دزد دریایی یاد می‌شود. این كاراكتر مهربان و موجه (كه یك جورهایی جانی دپ را در مجموعه فیلم‌های دزدان دریایی كارائیب به یاد می‌آورد) شخصیت اصلی شماری از نمایش‌های صحنه‌ای است كه توسط ترجه فورمو خلق شده است. فورمو معلمی معمولی بود كه با خلق این شخصیت تبدیل به نویسنده‌ای موفق شد و حالا بیش‌تر به عنوان یك مؤلف، بازیگر و خواننده شناخته می‌شود. كاپیتان سابرتوت هدایت گروهی از دزدان دریایی را در چند داستان موفق به عهده گرفت. كشتی او با نام دارك لیدی نقش مهمی در این داستان‌ها بازی می‌كند. فورمو طی دو دهه‌ی اخیر سه داستان بلند با محوریت سابرتوت نوشته است. اولین كتاب و نمایش كاپیتان در سال 1989 نوشته شد و اولین بار در سال 1990 روی صحنه رفت. در سال 2003 برای اولین بار صنعت سینمای نروژ سراغ این داستان رفت و یك فیلم انیمیشن بر اساس آن تهیه كرد. منتقدان سینمایی از این‌كه هنرمندان كشور این قدر دیر سراغ تولید فیلمی زنده از داستان نمایشی فورمو رفته‌اند، ابراز تعجب می‌كنند. آن‌ها می‌گویند تولید قسمت‌های بعدی ماجراجویی‌های كاپیتان سابرتوت باید در دستور كار سازندگانش قرار گیرد. اما از سوی تهیه‌كنندگان فیلم هنوز خبری در ارتباط با این موضوع پخش نشده است.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: