سینمای جهان » چشم‌انداز1392/06/16


صدرنشینی زودهنگام «پیش از نیمه‌شب»

جدول ارزش‌گذاری منتقدان ایرانی بر فیلم‌های روز جهان

از بالا راست: پيش از نيمه شب، خلسه، مكانی آن‌سوی كاج‌ها، عوارض جانبی

 

   همان طور كه خوانندگان پیگیر مجله حتماً تا به حال متوجه شده‌اند، بخش «سینمای جهان» سایت ماهنامه‌ی «فیلم» رویكردی كمی تا قسمتی متفاوت نسبت به بخش چاپی مجله دارد. ظرفیت تقریباً نامحدود سایت و در دسترس بودن فراوان فیلم‌های روز سینمای جهان، این امكان را به ما داده كه در سایت نه‌فقط فیلم‌های شاخص و ارزشمند روز، كه همه‌ی آن‌ها را مورد بررسی (حتی گاهی بسیار كوتاه) قرار بدهیم. از این نظر سایت مجله می‌تواند به عنوان یك «راهنمای فیلم» مورد استفاده قرار بگیرد و به خوانندگان عزیز در انتخاب فیلم‌های روز سینمای دنیا كمك كند. در همین راستا، جای خالی یكی از بخش‌ها جذاب و پُرمخاطب را خالی دیدیم؛ بخش «جدول ارزش‌گذاری منتقدان». از آن‌جایی كه این جدول‌ها و ستاره‌ها به صورت فشرده و سریع‌السیر می‌توانند دیدگاه كلی منتقدان درباره یك فیلم را بازتاب بدهند، بر آن شدیم كه از این پس هر سه ماه یك بار، و برای اولین بار در تاریخ انتشار ماهنامه‌ی «فیلم»، جدول ارزش‌گذاری منتقدان مجله‌ درباره‌ی فیلم‌های روز سینمای جهان را در سایت منتشر كنیم. برای تهیه‌ی این جدول این پارامترها را در نظر گرفته‌ایم:
    چون این اولین نظرسنجی امسال است فهرست فیلم‌ها شامل همه‌ی آن‌هایی می‌شود كه در نیمه‌ی اول سال 2013 نسخه‌های باكیفیت (و نه پرده‌ای) آن‌ها وارد ایران شده است؛ كه شامل فیلم‌های ماه‌های پایانی سال 2012 هم می‌شود. فیلم‌های خیلی جدید یا قدیمی‌ترهایی كه اكثر منتقدان آن‌ها را ندیده‌اند (و شاید هرگز هم نبینند!) هم در این فهرست بودند كه به احتمال زیاد تا سه ماه آینده به حد نصاب دیده شدن می‌رسند و در جدول بعدی حضور خواهند داشت. در رده‌بندی مجموع ستاره‌های هر فیلم در شرایط برابر، فیلمی كه رأی‌های كم‌تری داشته و طبیعتاً میانگین رأی هر منتقد به آن بیش‌تر بوده، بالاتر قرار گرفته است و در غیر این صورت بر اساس حروف الفبا رده‌بندی انجام شده است.
    نكته‌ی جالب این جدول صدرنشینی فیلم جدید ریچارد لینكلیتر است كه با وجودی كه به‌تازگی نسخه‌ی قابل‌تماشایش در دسترس سینمادوستان قرار گرفته، هم تعداد زیادی از منتقدان آن را دیده‌اند و هم امتیازهای بسیار بالایی به آن داده‌اند. در كل، چهار فیلم اول جدول با اختلاف‌هایی اندك و با فاصله‌ای نسبتاً زیاد نسبت به فیلم‌های دیگر، رده‌های بالا را به دست آورده‌اند. همین‌جا این قول را می‌دهیم كه سه ماه دیگر و در نیمه‌ی اول آذر، جدول بعدی را كه به ارزش‌گذاری‌ فیلم‌های تابستانی اختصاص خواهد داشت، منتشر كنیم.

معنای نشانه‌های جدول:  ● بي‌ارزش | ★ ضعيف | ★★ متوسط | ★★★ خوب | ★★★★ عالي

برای بزرگ‌نمایی، روی جدول كليك كنيد

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: