سینمای ایران » نقد و بررسی1402/01/13


نگاهی به فیلم برادران لیلا

قصه طولانی

سعید تاجیک
فیلم برادران لیلا سعید روستایی

برادران لیلا فیلم پرحاشیه و جدید سعید روستایی با انتشار غیرقانونی در فضای مجازی بالاخره به مخاطبان سینما رسید و به محض انتشار پذیرای نظرات گوناگونی شد. عده‌ای آن را اغراق‌آمیز و دارای سیاه نمایی مطلق می‌دانند که با توجه به بعضی سکانس‌های خاص امکان اکرانش در ایران بعید به نظر می‌رسد و تماماً برای جشنواره‌های خارجی ساخته شده اما عده‌ای آن را یک فیلم تلخ و دارای مفاهیم عمیق اجتماعی می‌دانند که در زمان نسبتاً طولانی‌اش حرف‌های مهمی می‌زند و در سینمای ایران جایگاه ویژه‌ای پیدا می‌کند.

فیلمنامه ضرب آهنگ خوبی دارد و در تمام مدت مخاطب را به دنبال خود می‌کشاند کاراکتر‌ها به شدت شخصیت پردازی قوی و محکمی دارند و کاملاً درست جا‌گذاری شده‌اند. بازی بازیگران فیلم درخشان است و هر کدام از آن‌ها به درک متفاوتی از نقش رسیده‌اند ترانه علیدوستی در نقشی به شدت متفاوت طغیان‌گری می‌کند و تمام تصور مخاطب از نقش‌های قبلی‌اش را می‌شکند نوید محمدزاده ترسی خوره‌وار را در تمام بازی‌اش بروز داده و هیچ شباهتی به نقش‌هایش در فیلم‌های قبلی روستایی ندارد و فرهاد اصلانی هم مثل همیشه درخشان و به اندازه است پیمان معادی با گریم عجیبش آینه تمام نمای افرادی است که سودای یک شبه راه صد ساله رفتن را دارند و استاد سعید پورصمیمی در نقش پدر خانواده یکی از عجیبترین و خاص‌ترین پدر‌های تاریخ سینما را به منصه ظهور می‌رساند.

فیلم بازی‌های خوب دیگری هم دارد از مهدی حسینی نیا که با نگاهی نافذ نقشی به شدت دور از سن و سال واقعی خودش را ایفا می‌کند تا اسماعیل پور رضا و نیره فراهانی و محمد علی محمدی در نقش فرهاد. به دلیل شباهت لوکیشن اصلی فیلم با خانه فیلم ابد و یک روز و حضور مجدد نوید محمدزاده و پیمان معادی فیلم در ابتدا به صورت ناخواسته شبیه به فیلم اول کارگردان به نظر می‌رسد اما بعد از گذشت چند دقیقه شائبه شباهت با ابد و یک روز کاملاً از بین می‌رود و یک داستان کاملاً متفاوت به چشم می‌خورد. فیلم با تمام حواشی مورد استقبال شدید مخاطبان ایرانی قرار گرفته و به گواه نظرات زیر پست آخر کارگردان حتی اکثریت آن‌ها حاضرند هزینه فیلم را هم پرداخت کنند. فیلم جدید روستایی که حاشیه‌های مختلفی را از سر گذرانده حالا به جای پرده نقره‌ای سر از خانه‌ها و کانال‌های تلگرامی در آورده تا فیلمی که می‌توانست باعث رونق گیشه و سینمای اجتماعی ایران شود به سرنوشت تلخ فیلم‌هایی مثل سنتوری داریوش مهرجویی و نقاب کاظم راست گفتار دچار شود.

 

کانال تلگرام ماهنامه سینمایی فیلم:

https://telegram.me/filmmagazine

آدرس اینستاگرام:

https://www.instagram.com/filmmagazine.official

آدرس کانال آپارات:

آپارات | FilmMagazine.official (aparat.com)

 

[مجله فیلم]

آرشیو

کتاب کاریکاتورهای مسعود مهرابی به زودی توسط نشر نظر منتشر می‌شود
فراخوان اولین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه عباس کیارستمی
فیلم خانه ماهرخ ساخته شهرام ابراهیمی
فیلم گیج گاه کارگردان عادل تبریزی
فیلم جنگل پرتقال
fipresci
وب سایت مسعود مهرابی
با تهیه اشتراک از قدیمی‌ترین مجله ایران حمایت کنید
فیلم زاپاتا اثر دانش اقباشاوی
آموزشگاه سینمایی پرتو هنر تهران
هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت
گروه خدمات گردشگری آهیل
جشنواره مردمی عمار
جشنواره انا من حسین
آموزشگاه دارالفنون
سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


نظر شما درباره سینمای مستقل ایران چیست؟
(۴۱)

عالی
خوب
متوسط
بد

نتایج
نظرسنجی‌های قبلی

خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: