سینمای جهان » گفت‌وگو1394/09/22


سوراخ‌سمبه‌ها را می‌بندم

آسیاتک (9): سینمای كره جنوبی، سیاست و فساد در گفت‌وگو با ریو سیونگ‌وان

كیكاوس زیاری

 

كهنه‌كار تا به امروز پرفروش‌ترین فیلم جدول گیشه‌ی نمایش سینماهای كره جنوبی در سال 2015 است. این فیلم با جذب نزدیك به سیزده‌ونیم میلیون تماشاچی بیش از 92 میلیون دلار فروش كرده است. این كمدی اكشن اجتماعی و دلهره‌آور با این رقم فروش تبدیل به سومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای كره جنوبی شد. ریو سیونگ‌وان كارگردان 41ساله فیلم از سال 2000 تا به حال فقط هشت فیلم بلند سینمایی ساخته و دستیار فیلم‌سازانی مثل پارك چان ووك بوده است. داستان فیلم جنجالی او درباره یك كارآگاه پلیس سرسخت است كه می‌خواهد یك نواب جوان فاسد را شكار كند. در كنار تماشاگران معمولی، منتقدان هم كهنهكار را پسندیده و نقدهای مثبتی برایش نوشته‌اند. سیونگ‌وان در گفت‌وگو با نشریه‌ی «اسكرین اینترنشنال» درباره فیلم و شرایط ساخت آن صحبت کرده و جنبه‌هایی تازه از وضعیت فیلم‌سازی در كره جنوبی را هم برملا کرده است.

پس از فیلم غیرعادلانه (2010) چه‌طور شد که دوباره در این فیلم سراغ فساد شركت‌های سهامی رفتید؟
بعد از آن‌كه جنگ سرد تمام شد، اقتصاد كره به‌سرعت رشد كرد. اما به دلیل این‌كه خانواده‌ها برای مدت زمانی طولانی از سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی منع شده بودند، پدر و مادرها ناگهان به فرزندان‌شان گفتند به خارج بروند و از این طریق پول به دست بیاورند. به آن‌ها گفته شد به هر شكل كه می‌توانند، هر چه‌قدر پول می‌خواهند به دست بیاورند. این مسأله موفقیت بسیار زیادی برای كره به همراه داشت، ولی همراه خودش فساد زیادی هم آورد. مثل غیرعادلانه فیلم‌نامه‌ی كهنه‌كار را بر اساس حوادث و ماجراهای جنایی محیط دوروبرم نوشتم. این حوادث در این‌جا و آن‌جای كره اتفاق افتاده‌اند. زمانی كه درباره این پرونده‌ها چیزهایی شنیدم، بسیار خشمگین شدم. احساس كردم بهترین انتقام این است كه فیلمی درباره این موضوع بسازم. موفقیت بالای مالی فیلم در كره، حكایت از آن می‌كند كه بسیاری از كره‌ای هم مثل من فكر می‌كنند.

دولت كره جنوبی به اندازه‌ی كافی تلاش می‌كند این گونه جرم‌ها و جنایت‌ها را مهار كند؟
تمام كشورهایی كه سیستم كاپیتالیستی دارند، با چنین موضوع‌هایی دست‌به‌گریبان هستند. فكر می‌كنم پرسش اصلی این است: «آیا كسانی كه این جرم‌ها را مرتكب می‌شوند، به صورت قانونی مورد پیگرد و قضاوت قرار می‌گیرند؟» قضاوت واقعی باید در یك دادگاه صورت گیرد. اما سیستم قضایی ما هنوز با انجام چنین كاری فاصله‌ی زیادی دارد. در این فیلم، فساد در سطوح متفاوتی وجود دارد. می‌خواستم بر روی این نكته تأكید كنم كه هر آدمی می‌تواند این كارها را انجام دهد. بازرس پلیس فیلم سیو دو چیول (كه نقش او را هوانگ جونگ مین بازی می‌كند) آدم كاملی نیست. از برخی جهات شخصیت او شبیه همان ابرتاجری است كه درباره‌اش در حال تحقیق است. هدفم خلق شخصیت‌هایی چندوجهی بود تا تماشاگران بتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار كنند.

این فیلم، اكشنی پرجست‌وخیز و ماجراجویانه با صحنه‌های تعقیب‌وگریز زیاد است. می‌توانیم از آن به عنوان بزرگ‌ترین كار سینمایی‌تان اسم ببریم؟
آخرین فیلمم پرونده‌های برلین هزینه‌ی تولید بالاتری داشت. اما از آن‌جا كه شروع به ساختن فیلم‌های مستقل كرده‌ام، می‌دانم آن‌ها را چه‌گونه بسازم كه پرخرج‌تر از آن‌چه هستند به نظر برسند. كل كار ما در زمان تولید كهنه‌كار 72 روز طول كشید و هزینه‌ی تولید هم بین شش تا هفت میلیون دلار بود. در مقایسه با ‌هالیوود، این رقم برای یك فیلم اكشن حداقل هزینه به حساب می‌آید. یاد گرفته‌ام چه‌گونه سوراخ‌سمبه‌ها را ببندنم. برای مثال، در صحنه‌ی تعقیب‌وگریز نهایی، یكی از بازیگران ماشین موستانگ می‌راند. ما دو ماشین مستعمل داشتیم. وقتی یكی از آن‌ها سقوط كرد، بازسازی‌اش كردیم و آن را فروختیم.

در این‌جا دوباره با هوانگ جیونگ مین كار كرده‌اید كه در غیرعادلانه هم بازی داشت. همكاری دوباره‌تان چه‌گونه بود؟
هرچه بیش‌تر فیلم می‌سازم، به اهمیت ترکیب بازیگران بیش‌تر پی می‌برم. حالا وقتی فیلم‌نامه‌ای می‌نویسم، تلاش می‌كنم تجسم كنم كدام بازیگر قرار است این یا آن نقش را در آن بازی كند. هم‌چنین قبل از انتخاب رسمی بازیگران برای نقش‌های مختلف، سعی‌ام این است كه با این بازیگران دیدارهایی داشته باشم. با آن‌ها در این باره صحبت می‌كنم كه شخصیت‌های‌شان چه‌گونه باید به تصویر درآیند. زمان كار كردن با هوانگ جیونگ مین احساس راحتی می‌كنم. او می‌داند چه‌گونه كار می‌كنم و کلی طرح و ایده دارد.

با ارجاع به جانگ یون جو به عنوان خانم بونگ، شخصیت‌های زن فیلم‌های‌تان آدم‌های مقتدری هستند. این ویژگی زن‌های كره جنوبی است؟
زنان كره‌ای قوی هستند. همیشه فكر می‌كنم زنان باهوش‌تر از مردان هستند، زیرا جهان توسط مادران رهبری و اداره می‌شود. فیلم‌هایی را دوست دارم كه زنان قوی و بزرگ در آن‌ها حضور دارند. در عین حال، قراری هم با همسرم داشتم كه بر اساس آن مجبور بودم یك شخصیت قوی زن را در فیلمم به تصویر بكشم!

در صحنه‌های زدوخورد از چه تكنیكی استفاده كردید و طراحی این صحنه‌ها چه‌گونه بود؟
همكاری بسیار نزدیكی با مسئول طراحی صحنه‌های رزمی و بدل‌كاری داشتم. او گروه مخصوص خودش را داشت و ما تلاش كردیم تا بازیگران بتوانند تا حد امكان خودشان این صحنه‌ها را بازی كنند. هر بازیگری كه با من كار می‌كند این نكته را می‌داند كه باید آماده‌ی بازی در چنین صحنه‌هایی باشد و یك سری تجربه‌های تازه را پشت سر بگذارد. در رابطه با این فیلم، از اصل اولیه‌ی كمدی‌/ اكشن‌های اسلپ‌استیك استفاده كردیم تا تماشاگران به كمك آن بتوانند راحت‌تر با صحنه‌های خشن پایانی فیلم كنار بیایند. در طول فیلم، هیچ‌وقت آن حس شوخ‌طبعی را از دست ندادم.

كسی هم سر صحنه‌ی فیلم‌برداری زخمی شد؟
بازیگران و بدل‌كاران كارشان را جدی می‌گیرند و دوست دارند بیش‌تر از آن‌چه نیاز است كار كنند و توانایی‌شان را نشان بدهند. به عنوان كارگردان همیشه بیش‌تر می‌خواهم و به آن‌چه موجود است قانع نیستم. پس جواب پرسش‌تان مثبت است. همیشه سر صحنه‌ی فیلم‌برداری حادثه و جراحت داریم. راستش را بخواهید، چندتا از صحنه‌هایی را كه با حادثه همراه بودند، در دل فیلم قرار دادم! یكی از رانندگان ما از شدت جراحت داشت می‌مرد. اما وقتی مرا دید اولین چیزی كه پرسید این بود كه صحنه‌ی مربوط به او خوب و قابل‌قبول بوده است یا خیر! این همان سطح بی‌پروایی و بی‌كله‌بودنی است كه با آن سروكار دارم.

از پروژه‌های بعدی‌تان بگویید؟
چندتا در دست دارم كه یكی‌شان مربوط به روزشمار واقعی زندگی كارگرانی است كه در دوران جنگ جهانی دوم تلاش دارند از هیروشیما فرار كنند. برای كره‌ای‌ها این یك داستان پردرد و پررنج است. به دنبال نویسنده‌ای هستم كه در نگارش این فیلم‌نامه به من كمك كند. در عین حال، قصد دارم قسمت دوم كهنه‌كار و پرونده‌های برلین را هم بسازم.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: