سینمای ایران » چشم‌انداز1393/06/22


وس اندرسنِ خاص و مثل هميشه محبوب!

پنجمین جدول ارزش‌گذاری منتقدان ایرانی بر فیلم‌های روز جهان

رضا حسینی

 

صدرنشین دومین جدول امسال، فیلم پرستاره و پربازیگر جدید وس اندرسن با عنوان هتل بزرگ بوداپست/ گرند بوداپست هتل است كه در شماره‌ی مردادماه ماهنامه‌ی «فیلم» هم نقدی بر آن منتشر شده است. اندرسن كه دوباره مثل همیشه با اثر بدیع و ویژه‌اش عمده‌ی منتقدان را به تحسین و تعریف از فیلمش واداشته، از آن دست كارگردان‌هایی است كه فیلم‌های‌شان بدون عنوان‌بندی هم به‌راحتی قابل‌شناسایی هستند و انگار هیچ كسی جز او نمی‌تواند چنین جهان‌های داستانی منحصربه‌فردی را خلق كند. امتیاز این فیلم در سایت «متاكریتیك» كه ویژه‌ی جمع‌آوری آرا منتقدان برجسته‌ی غربی است، 88 از صد بر اساس 48 نقدی است كه بر فیلم نوشته شده. البته این فیلم طبق معمول آثار اندرسن مورد توجه كاربران حرفه‌ای سایت «آی‌ام‌دی‌بی» هم قرار گرفته و امتیاز میانگین آن‌ها نیز 82 از صد (بر اساس نزدیك به 170 هزار رأی) است. مكان دوم جدول به فیلم مطرح عمر (2013) اثر كارگردان شناخته‌شده‌ی فلسطینی هانی ابواسد تعلق گرفته است كه اولین بار در سال 2005 با فیلم اینك بهشت خودش را به جهانیان معرفی كرد و جوایز مختلف و معتبری را به دست آورد و برای اولین بار نامزد دریافت جایزه اسكار شد. عمر سال گذشته یكی از پنج نامزد اسكار بهترین فیلم خارجی‌زبان بود و جایزه‌ی ویژه‌ای را هم از هیأت داوران جشنواره‌ی كن دریافت كرد (ترجمه‌ی نقد جی ویسبرگ، منتقد نشریه‌ی «ورایتی» و گفت‌وگویی با هانی ابواسد را می‌توانید در سایت ماهنامه‌ی فیلم جست‌وجو كنید و بخوانید). و اما رتبه‌ی سوم كه به فیلم نوح (دارن آرونوفسكی) رسیده است. جالب است كه در كنار آرا متنوع فیلم، دو منتقد از نسل‌های جدید و قدیم دو دایره‌ی سیاه را به فیلم هدیه كرده‌اند كه به نشانه‌ی بی‌ارزش بودنش از نظر آن‌هاست. البته كسی هم به این فیلم امتیاز كامل نداده است ولی چون به اندازه‌ی كافی برای نویسندگان و منتقدان پرمشغله‌ی این سرزمین كنجكاوی‌برانگیز بوده، خوب دیده شده است و با امتیازها/ستاره‌هایی كه در مجموع دریافت كرده به جایگاه سوم جدول دست یافته است.
طبق معمول ادامه‌ی كاوش در این جدول – كه فیلم‌ها و امتیازهای جالب‌توجه كم ندارد - را به عهده خود شما می‌گذاریم. فقط این نكته‌ها را در نظر بگیرید:

1- امتیاز هر فیلم بر اساس كمیت ستاره‌هایی كه دریافت كرده، محاسبه شده است؛ شیوه‌ای كه در میان ما مرسوم‌تر است و البته ویژگی‌های خاص خودش را دارد، از جمله نشان دادن محبوبیت گونه‌ی خاصی از فیلم‌ها یا در مواردی عدم استقبال از فیلم‌های خاص‌تر. با وجود این، در مواردی كه امتیاز دو یا چند فیلم با هم برابر بوده، فیلمی در جایگاه بالاتر قرار گرفته كه آرا بالاتری داشته است.

2- ستاره‌های كوچك‌تر كه به شكل بالانویس ستاره‌های معمولی دیده می‌شوند، حكم نیم‌ستاره را دارند و سایر امتیاز‌ها از این قرارست:                         ★★★★ عالی  ★★★ خوب  ★★ متوسط  ★ ضعیف بی‌ارزش


برای بزرگ‌نمایی، روی جدول كلیك كنید

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: