سینمای ایران » چشم‌انداز1391/12/25


غول مهربان، روی بنر، توی خیابان‌ها

بابك برزویه، سوژه‌ی تبلیغ پوشاك

خیلی از دوستداران سینمای ایران شاید بابك برزویه را فقط به نام بشناسند، اما او در میان اهل سینما، هم به دلیل قامت و اندام رشید و عظیم و كینگ سایزش و هم به دلیل حسن خلق و مهربانی و هنرش مشهور است. بابك برزویه از عكاسان سینمای ایران است كه عكس‌های بیش از سی فیلم این سینما كار اوست: از فیلم‌های كیمیایی و پوراحمد گرفته تا زنده‌یاد ملاقلی‌پور. به اضافه‌ی بیست سریال تلویزیونی و تعداد فیلم كوتاه.
سینما را در كودكی با با بازی در نقش دانش‌آموزی در فیلم مدرسه‌ای كه می‌رفتیم (داریوش مهرجویی، 1359) آغاز كرد؛ فیلمی كه در زمان خودش توقیف شد و ده سال بعد كه روی پرده آمد كهنه شده بود و توجهی جلب نكرد و چندان دیده نشد. با این حال برزویه در سینما ماندگار شد اما با این‌كه در رشته‌ی بازیگری و كارگردانی از دانشگاه آزاد فارغ‌التحصیل شده به عنوان عكاس فیلم كارش را ادامه داد و البته او فارغ‌التحصیل رشته‌ی عكاسی از دانشگاه تهران هم هست. برزویه عكاسی تئاتر نیز می‌كند، برای تبلیغات هم عكس می‌گیرد، عكاس صنعتی نیز هست و تیزهای های تبلیغاتی هم می‌سازد؛ به اضافه‌ی عكس‌های ذوقی دیگر كه آن‌ها را یا در نمایشگاه‌ها به معرض تماشا می‌گذارد یا در اینترنت و سایت شخصی‌اش. او یك ابن‌مشغله‌ی تمام‌عیار است. آدمی فعال و برخلاف آن‌چه از جثه‌اش ممكن است به نظر برسد، بسیار پرتحرك. او علاوه بر این‌ها فعالیت‌های دیگری نیز دارد و در زمینه‌های صنفی عكاسان هم چهره‌ای فعال است.
یكی‌دو سال پیش خیاط در كوزه افتاد و برزویه كه همیشه سوژه‌های جلوی دوربینش را شكار می‌كرد، خودش شكار عكاس دیگری شد؛ آن هم به عنوان یك سوژه‌ی تبلیغاتی برای پوشاك سایز بزرگ. و چه سوژه‌ی مناسبی برای چنین كالایی! دو سال پیش كه با آغاز نصب این بنرها خبری در این زمینه در ماهنامه‌ی «فیلم» منتشر كردیم، برزویه گفت شركت تبلیغاتی كه در آن كار می‌كند قراردادی با یك شركت تولید پوشاك بسته بود برای تبلیغ پوشاك سایز بزرگ، و او دنبال شخص مناسبی می‌گشته كه از او برای بنرهای تبلیغاتی این شركت عكاسی كند و چون آدم مناسبی را پیدا نكرده، تصمیم گرفته خودش سوژه‌ی این پروژه شود و البته با فتو شاپ مقداری هم خودش را در عكس، چاق‌تر كرده است. در آغاز سال 1390 مدتی این بنرهای تبلیغاتی در محل‌های پررفت‌وآمد تهران نصب بود و اخیراً در اسفند 91 بار دیگر بنرهای جدیدی در چند خیابان و میدان اصلی شهر ظاهر شده‌اند. قرارداد برزویه برای این تبلیغ، پنج‌ساله است: «دوستان سینمایی می‌گویند هر جا كه می‌رویم تو هم هستی. حالا با این تبلیغ عكس‌ات از گلزار و رادان هم بیش‌تر روی در و دیوار شهر است!»
آقای عكاس 130 كیلویی، این روزها با درد سنگ كلیه دست به گریبان است و نزدیك به ده كیلو وزن كم كرده. امیدواریم در آستانه‌ی سال نو از این درد رها شود، آن ده كیلو هم سر جایش برنگشت عیبی ندارد؛ او به اندازه‌ی كافی برای بقیه‌ی سال‌های قراردادش عكس 130 كیلویی سایز بزرگ دارد!

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: