نوروز امسال با بصرفه‌ترین سیم‌کار کشور

ویژه‌ی ویژه بیست‌و‌هفتمین جشنواره‌ی فیلم فجر- 12 بهمن 1387 - شماره 390

روی جلد: ردیف بالا از راست: اصغر فرهادی، رسول صدرعاملی، حسن فتحی، مسعود ده‌نمکی، ابوالحسن داودی. پایین: تهمینه میلانی، پرویز شهبازی و کمال تبریزی (عکس: امیر محصصی‌فر)

 

چشم‌انداز

امیدها و چالش‌ها: ملاحظاتی درباره‌ی بیست‌و‌هفتمین جشنواره‌ی فیلم فجر در چشم‌انداز سینمای ایران

سودای سیمرغ (مسابقه‌‌ی سینمای ایران): مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌ی داستان، گزارش تولید، یادداشت فیلمسازان و یادداشت‌های منتقدان. فیلم‌ها: امشب شب مهتابه (محمدهادی کریمی)/ بی‌پولی (حمید نعمتالله)/ به کبودی یاس (جواد اردکانی)/ بیست (عبدالرضا کاهانی)/  پستچی سه بار در نمی‌زند (حسن فتحی)/ پای‌پیاده (فریدون حسن‌پور)/ پنالتی (انسیه شاه‌حسینی)/ تردید (واروژ کریم‌‌مسیحی)/ چهره‌‌به‌‌چهره (علی ژکان)/ حیران (شالیزه عارف‌‌پور)/ دوزخ، برزخ، بهشت (بیژن میرباقری)/ زادبوم (ابوالحسن داودی)/ زمانی برای دوست داشتن (ابراهیم فروزش)/ سوپراستار (تهمینه میلانی)/ شبانه‌‌روز (کیوان علی‌محمدی، امید بنکدار)/ صداها (فرزاد موتمن)/ صندلی خالی (سامان استرکی)/ عیار 14 (پرویز شهبازی)/ موش (شاهد احمدلو)/ کودک و فرشته (مسعود نقاش زاده)/ ملک سلیمان(شهریار بحرانی)/ وقتی همه خوابیم (بهرام بیضایی)/ می‌زاک (حسینعلی لیالستانی)/ 7:05 (محمد‌مهدی عسکر‌پور) - خارج از مسابقه: سایه‌ی وحشت (عماد اسدی)/ شکار روباه (مجید جوانمرد)/ هرشب تنهایی (رسول صدرعاملی)/ موج سوم (آرش سجادی‌حسینی)

نگاه نو (مسابقه‌ی فیلم‌های اول و دوم فیلم‌سازان): مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌‌ی داستان، گزارش تولید و یادداشت فیلم‌سازان. فیلم‌ها: آن‌سوی رودخانه (عباس احمدی‌‌مطلق)/ اخراجی‌ها 2 (مسعود ده‌نمکی)/ پوسته (مصطفی آل‌‌احمد)/ حریم (سیدرضا خطیبی‌سرابی)/  کلبه (جواد افشار)/ یک وجب از آسمان (علی وزیریان) – 12 فیلم بخش سودای سیمرغ که فیلم اول یا دوم کارگردان‌هاست، در این بخش داوری می‌شود.

مسابقه‌ی فیلم‌های ویدئویی ایرانی: مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌ی داستان، گزارش تولید، یادداشت فیلم‌سازان. فیلم‌‌ها: اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر (شهرام مکری)/ آب و آینه (پوریا آذربایجانی)/ آبی، گاهی آسمان (پرند زاهدی)/ بازی مهره‌ی سفید (حسن لفافیان)/  حرفه‌ای‌‌ها (پوران درخشنده)/ خط ساغر (سعید پورشعبانی)/ راز مهتاب (سعید ابراهیمی‌فر)/ شاید دوست، شاید دشمن (مجید تربتی‌فرد)/ عروس برفی (سیروس الوند)/ قاتل پنجم (بهروز خلجی)/ محبوبه (وحید نیکخواه‌آزاد)/ نخلستان صابر (سیامک شایقی)/ نخل سوخته (سیدمحسن یوسفی)/ مانگرو (مهدی صباغ‌زاده)/ میکاییل (جمشید بهمنی)/ یازده دقیقه و سی ثانیه (بهروز افخمی)

مسابقه‌ی فیلم‌های کوتاه داستانی ایرانی: مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌ی داستان و یادداشت فیلم‌سازان. فیلم‌ها: آینه (علی خسروی)/ آقکند (پوریا آذربایجانی)/ برفک (نقی نعمتی)/ پیرمردها نمی‌میرند (رضا جمالی)/  تا تو هستی (کاوه سجادی‌حسینی)/ ترس و پرسه (رضا نوروزی‌گوهر)/ تناوب (مهدی فردقادری)/ تنهایی (مهرداد شیخان)/ چرا سگ‌ها از گربه‌ها متنفرند؟ (لیدا فضلی)/ خانه‌ی فاطمه کجاست؟ (فریدون نجفی)/ درخت من (سارا سیادت‌نژاد)/ رباعی آب (شهرام علیدی)/ قصه‌های شب چله (جمال محمدپور)/ کلاغ‌ها (زحل رضوی)/ کلیدهای رؤیا (سارا نامجو)

چشم واقعیت (مسابقه‌ی آثار مستند): مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌ی داستان و یادداشت فیلمسازان. فیلم‌ها: اسماعیل که آمد (فرشاد احمدی‌‌دستگردی)/ الفبای سیاست (محمدرضا اکبری)/ این خانه روشن است (محسن رمضان‌‌‌زاده)/ بوم‌‌های سنگی (مهدی اسدی)/  ترنای عشق‌بازان (امید داوری)/ چه سرسبز بود دره‌ی ما (فرشته جغتایی)/ حباب سرد (امیر جغتایی)/ خداحافظ اسکار (جمشید مجددی)/ داماش (فرشید آذری)/ دریاچه‌ای که بود (پژمان مظاهری‌پور)/ دکل‌بندها (علی احمدی زرین‌کلایی)/ زن شهر سوخته (وحید وحیدیان)/ سینماآزادی (مهدی طرفی)/ صبر ایوب (وحید زارع‌زاده)/ ضاحیه (مرتضی شعبانی)/ عطر گیسو (مهدی رحمانی)/ عکس برابر اصل (مهرداد غفارزاده)/ عکس ناتمام بهمن جلالی (تورج ربانی)/ غریب‌تر از بهشت (روح‌الله مولوی)/ فرشتگان آلوده‌‌صورت (آرزو برادران ابراهیمی)/ قصه‌ی شب (عباس امینی)/ مادر برای‌مان بمان (معصومه ملکی و دلاور دوستانیان)/ من ایرانی‌‌ام (محسن غلام‌‌زاده)/ میدان بی‌حصار (مهرداد زاهدیان)/ نخل، درخت زندگی (علیرضا دهقان)/ نسیم مولیان (مهدی بمانی)/ نفر (اسماعیل خضری)/ نقل گردآفرید (هادی آفریده)/ نور مقدس (سعادت‌علی سعیدپور)/ نویز (بابک مجیدی)/ یک شب سرد زمستانی (جمشید مجددی)

جام جهان‌نما (مسابقه‌ی بین‌الملل): مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌ی داستان و نقد. فیلم‌ها: برف (آیدا بگیچ)/ کاتین (آندری وایدا)/  اعدام قانونی (جان اَونِت)/ خداحافظ سولو (رامین بحرانی)/  جعبه‌ی پاندورا (یشیم اوستااوغلو)/ شیر (سمیح کاپلان‌اوغلو)/ یاریک (سسیل هانری)/ 9 میلی‌متر (تیلان بارمن)/ تأدیب (تاناس آناستاپولس)/ گیلاس‌ها (ژانگ جیابِی)/ ورود پاپ‌کورن ممنوع (گائل موکر)/ سفر تئو (والتر دوئنر)- در این بخش سه فیلم ایرانی هم با سایر فیلم‌ها رقابت می‌کنند: زادبوم (ابوالحسن داودی)/ عیار 14 (پرویز شهبازی)/ وقتی همه خوابیم (بهرام بیضایی)

در جستوجوی حقیقت (مسابقه‌ی سینمای معناگرا): مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌ی داستان و نقد. فیلم‌ها:  یتیم‌خانه (خوان آنتونیو بایونا)/ چشم (داوید مورو، خاویر پالود)/ قطعیت مرگ (ماسایا کاکِئی)/ نشانه‌های عشق (هانونگ برامانتیو)/  گم‌شده (جانی کِوُرکیان)/ دست‌ها (آلِخاندرو دوریا)/ عمارت نوسینگن (رائول روییز)/ گام‌های زندگی (ساتوشی ایساکا)/ پرده‌ی سینما در کامچانود (سونگساک مونگ‌کولتونگ)/ تدفین (دانیله بوشه)/ بازگشت (تانل توم) - در این بخش دو فیلم ایرانی هم رقابت دارند: سوپراستار (تهمینه میلانی)/ هر شب تنهایی (رسول صدرعاملی)

جلوه‌گاه شرق (مسابقه‌ی سینمای آسیا): مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌ی داستان و نقد. فیلم‌ها: بچه‌ی کابلی (برمک اکرم)/ کت قرمز (یالین زو)/ کاپیتان ابو رائد (امین مطلقا)/ دختری از خاک تیره (جئون سو ـ ایل)/  یادداشت‌‌های یک دخترمدرسه‌‌ای (جانگ این ـ هک)/ آقای سینما (لونگ چون «سامسون»)/ جشن تولد لیلا (رشید ماشاراوی)/ طرح جزیره (چن هوی ـ آن)/ هیاهو (جیدیپ ورما)/ بهترین آرزوها برای فردا (تاکاشی کویزومی)/ ماچان (اوبرتو پازولینی) - در این بخش دو فیلم ایرانی هم با سایر فیلم‌‌ها رقابت می‌کنند: بیست (عبدالرضا کاهانی)/ می‌زاک (حسین‌‌علی فلاح لیالستانی)

جشنواره‌ی جشنواره‌ها: مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌‌ی داستان و نقد. فیلم‌‌ها: مادر ما (یوجی یامادا)/ خوب، بد و عجیب (جی. وون کیم)/ قتل جان لنون (اندرو پیدینگتن)/ زندگی نو مبارک (ارپاد بودن)/  مغول (سرگئی بودرف)/ فرش قرمز (لوییس آلبرتو)/ سکوت پیش از باخ (پره پورتابِلا)/ باران آلو (فردریک فیسباخ)/  کودکان هوآنگ‌شی (راجر اسپاتیس‌وود)/ بیوسکوپ (کی. ام. مادوسودهانان)/ کارآگاه دیوانه (جانی تو، کا فای وای)/ ایچی (فومیهیکو سوری)/ سقوط (تارسم سینگ)/ ضروریات زندگی (بنوآ پیلون)

نمایشهای ویژه: مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌‌ی داستان و نقد. فیلم‌‌ها: فیلم‌های داستانی: سرداران جنگ (پیتر چن، دای من‌یپ)/ باتلاق (جوردن بارکر)/ ستارگان روی زمین (امیر خان)/ جودا اکبر (آشوتوش گواریکر)/  خطر در بانکوک (آکسید پنگ چان، دنی پنگ)/ سه قلمرو: زندگی دوباره‌‌ی اژدها (دانیل لی)/ وکسیل (فومی‌هی‌کو سوری)/ عصیان‌گر (نیک لاو)/ فرزند شیر (بنجامین گیل‌مور)/ دژ پنهان (شینجی هیگوچی)/ آستریکس در بازی‌های المپیک (فردریک فورسیته)
فیلم‌های مستند: جنگ علیه دموکراسی (جان پیلگر، کریستوفر مارتین)/ ر.ف.ک باید بمیرد (شین اوسالیوان)/ دیدگاه ما (میشاییل آلتن)/ قلب پنهان (کریستینا کارر)/ دردسر گاو (ماریون مک‌کئون)/ چامسکی و شرکا (الیویه آزام، دانیل مِرمِه)/ شهروند هاول (میروسلاو یانِک، پاول کوتسکی)/ روزهای بدون جویس (آگوستین تاپیا، آناسولر سپریا)/ رنگ زیتون (کارولینا ریواس)/ گل‌های رواندا (دیوید مونز)/ مکانی در سینما (آلبرتو مورایس)/ زاویه‌ی مقابل - عصیان فیلم‌سازان (دومینیک وسلی، لورنز اشتراب)/ هنوز زنده: فیلمی درباره‌ی کریشتف کیشلوفسکی (ماریا زمارز-کوچانوویچ)

سینمای شرقی، سینمای غربی (سینمای کره‌ی جنوبی و آلمان پس از سال 2000): مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌‌ی داستان و نقد. فیلم‌‌های کره‌‌ی جنوبی: پیوندهای خویشاوندی (کیم تائه یونگ)/ راهب کوچک (جو کیونگ ـ جونگ)/ شمشیر در ماه (سوک کیم آئویی)/ شب جایگزینی (لی یون ـ کی)/  نبرد اژدها (هیونگ رائه شیم)/ تونل (بائک وون هاک)/ منطقه‌‌ی امنیتی مشترک (پارک چان ـ ووک)/ هلال ماه (جنگ کیل ـ سو)/ پابرهنه (کوون سو ـ کیونگ)/ پرستوی آبی (یون جونگ ـ چن)
- فیلم‌‌های سینمای آلمان: زندگی دیگران (فلورین هنکل فن دونرسمارک)/ روشن‌‌گری تضمین‌شده (دوریس دوری)/ شکوفه‌‌های گیلاس (دوریس دوری)/ ناپولا (دنیس گنزل)/ نهمین روز (فولکر شلندورف)/ تونل (رولند سوزو ریشتر)/ آخرین روزهای سوفی شول (مارک روتموند)/ تا جایی که پاهایم توان رفتن دارند (هاردی مارتینز)/ وندی عزیز (توماس وینتربرگ)/ بیش‌تر مارتا (ساندرا نتلبک)/ به اسبم دست نزن (دتلف بوک)/ سفر به جنگل (یورن استاگر)

کلاسیکهای ماندگار (فیلم‌های اسکاری جان فورد): نگاهی به رویکردهای انتقادی در سینمای جان فورد - تصویری آرام از روحی ناآرام (جان فورد، 52-1935)/ مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌‌ی داستان و نقد. فیلم‌‌ها: خوشه‌‌های خشم/ دره‌ی من چه سبز بود/ مرد آرام

چهار باشکوه انگلیسی هیچکاک (مروری بر ناشناخته‌های دوران انگلیسی هیچکاک): تکنیک‌‌های زندگی در دشواری‌‌های هنر/  دورنمایی از دوران انگلیسی آلفرد هیچکاک (1939 – 1926): ستاره‌‌ای متولد می‌‌شود/ مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌‌ی داستان و نقد. فیلم‌‌ها: مردی که زیاد می‌دانست/ 39 پله/ خرابکاری/ بانو ناپدید می‌شود

به یاد پل نیومن (آخرین سفرکرده‌ی نسل طلایی بازیگران): چشمان آبی اسفندیار/ رأی هیأت منصفه: یک اسطوره/ ده قانون برای پل نیومن شدن: چرا او پل نیومن بود مشخصات فیلمها همراه با خلاصه‌ی داستان و نقد. فیلم‌ها: تیرانداز چپ‌دست (آرتور پن)/ بیلیاردباز (رابرت راسن)/ بوچ کسیدی و ساندنس کید (جرج روی هیل)/ نیش (جرج روی هیل)/  حکم دادگاه/ رأی نهایی (سیدنی لومت)/ آقا و خانم بریج (جیمز آیوری)

فرانسیس فورد کوپولا (یک خاطره): نام‌آورترین سینماگر دهه‌‌ی 1970: کوپولا در دهه‌ی1970، جوانی بدون جوانی/ مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌ی داستان و نقد. فیلم‌‌ها: پدرخوانده/ پدرخوانده: قسمت دوم/ مکالمه/ اینک آخرالزمان/ پدرخوانده: قسمت سوم

مایک لی (سیاسی و منتقد): ظاهراً تلخ و عبوس، اما... من، آینه‌ی دق؟ چه حرف‌‌ها!/ گفت‌‌و‌گو با مایک لی: همین که زنده هستم خیلی شانس آوردم!/  مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌ی داستان و نقد. فیلم‌‌ها: لحظات ناامیدی/ اعمال شاقه/ دیوانگان در ماه مه/ مهمانی ابیگیل/ بوسه‌ی مرگ/ افراد سرشناس/ بزرگ‌سالان/ محیط گرم خانواده/ چهار روز در ژوییه/ برهنه/ بی‌سروته/ همه یا هیچ/ ورا دریک

خاموش اما زنده (هشت سینماگران درگذشته‌ی سال2008): سیدنی پولاک، آنتونی مینگلا، آلن روبگریه، جولز داسین، آرتور سی. کلارک، یوسف شاهین، دینو ریزی و اومبرتو سولاس/ مشخصات فیلم‌ها همراه با خلاصه‌ی داستان و نقد. فیلم‌‌ها: مترجم/ کوهستان سرد/ سال گذشته در مارین‌باد/ ریفی‌فی/ چنگ برمه‌ای/ ادیسه‌ی فضایی 2001/ خداحافظ بناپارت/ زندگی دشوار/ سرود شیلی

دوازدهمین بازار فیلم تهران: بازار فیلم تهران از نگاه دیگران: بازار، سینما و ایران/ فهرست شرکت‌کنندگان

بیست سال پیش در همین ماه: مروری بر شماره‌ی 74 ماهنامه‌ی فیلم 12) بهمن 1367)

آرشیو

کتاب کاریکاتورهای مسعود مهرابی به زودی توسط نشر نظر منتشر می‌شود
فراخوان اولین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه عباس کیارستمی
فیلم خانه ماهرخ ساخته شهرام ابراهیمی
فیلم گیج گاه کارگردان عادل تبریزی
فیلم جنگل پرتقال
fipresci
وب سایت مسعود مهرابی
با تهیه اشتراک از قدیمی‌ترین مجله ایران حمایت کنید
فیلم زاپاتا اثر دانش اقباشاوی
آموزشگاه سینمایی پرتو هنر تهران
هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت
گروه خدمات گردشگری آهیل
جشنواره مردمی عمار
جشنواره انا من حسین
آموزشگاه دارالفنون