شماره: ۴۴۷ (۲۱ شهریور ۱۳۹۱)


بده‌بستان سینما و تئاتر در ایران: خویشاوندان عرصه‌ی هنر و سرگرمی سرزمین ما
مینا اکبری:
این مجموعه تلاشی است برای بازخوانی پیوند دیرپای تئاتر و سینما در ایران. هم‌بستگی و پیوستگی‌ای که حاصل خویشاوندی صحنه‌ی تئاتر و پرده‌ی سینماست. حاصل نهاد‌ها و تلاش‌ها و تجربه‌‌های مشترکی که دنبال عرضه‌ی بهترین‌ها بوده و هست. حال چه در سنگلج و تئاتر شهر و نصر و سعدی و تماشاخانه‌ی تهران و چه بر پرده‌ی سینما‌های سراسر کشور. پرونده‌ی‌ ارتباط تئاتر و سینما در ایران هم‌زمان با روزی که زمانی در تقویم روز ملی سینما نام گرفته بود، بهترین زمان برای نگاه دوباره است به این خویشاوندی.

یک برش تاریخی: پیش‌گامان سینما و تئاتر در ایران:«خیاط و قوزی و آشپز ارمنی»
کریم شیره‌ای و گروهشعباس بهارلو:
سینمای ایران بیش از آن‌که از تئاتر متأثر باشد و در سیاهه‌ی فیلم‌هایش «تئاترهای فیلم‌شده» جلب‌ توجه کند، در دوره‌های گوناگون، تحت ‌تأثیر فیلم‌های آمریکایی، مصری و هندی بود. همین تأثیر سبب شد نخستین تهیه‌کنندگان سینما به ‌جای آن‌که از متن‌های نمایشی برای فیلم‌هاشان وام بگیرند، بازیگران و کارگردان‌های صاحب‌نام تئاتر را به سینما بکشانند. بسیاری از بازیگران تئاتر، که در تماشاخانه‌های تنگ و کوچک لاله‌زار و شهرستان‌ها مخاطبان اندکی داشتند، از تئاتر بریدند تا «ستاره‌ی سینما» شوند. در اندک‌مدتی بسیاری از بازیگران تئاتر ستاره‌های محبوب سینما شدند و به شهرتی رسیدند که در تئاتر برای‌شان دست‌نیافتنی بود.

سینما و تئاتر در ترازوی مشروطه: پرده‌های نوظهور از مناظر حیرت‌انگیز
کامران سپهران:
گفته می­شود که در فرانسه مقاطع فرهنگی و هنری را با قرن‌ها می­شناسند و فرضاً از ادبیات قرن هفدهم یا نوزدهم صحبت می­شود. برای انگلیس این دوره‌بندی را نام حاکمان انجام می­دهد: عصر الیزابت یا عصر ادوارد. در اسپانیا از نسل سخن می­رود: نسل 1890 یا نسل 1920. برای ایران، حداقل در دوره‌ی معاصر، این وظیفه را انقلاب و دگرگونی­های سیاسی و اجتماعی بر عهده گرفته است؛ نظیر مشروطه، کودتای 28 مرداد یا انقلاب اسلامی.

تصویرهایی از «تعزیه» و «تخت‌حوضی» در چند فیلم ایرانی: مطلقاً مدرن می‌شویم
علی قلی‌پور: نمایش‌های سنتی ایران هرگز نه شارحان متفکر داشته و نه حامیان راستین. امروز به نمایش ‌گذاشتن جلوه‌هایی از سنت نمایشی ایران در جشن هنر شیراز را هم نمی‌توانیم به معنای احیای تخت‌حوضی بدانیم، زیرا نه در آن زمان و نه امروز، هرگز اقدامی برای فهم آن‌ها در متن و چارچوب فرهنگی‌شان نشد. به همین دلیل باید بگوییم که با درگذشت امثال مهدی مصری و دیگران، یکی از مهم‌ترین نمایش‌های کمدی بداهه‌پردازانه‌ی ایرانی هم از میان رفته، زیرا در طول تاریخ تئاتر ایران، بازیگران نمایش‌های تخت‌حوضی فقط دو فضای سینما و تلویزیون را برای حیات داشتند که این دو هم هرگز آن‌ها را با شکل سنتی‌شان نپذیرفتند؛ چون هرگز ظرفیت «مطلقاً مدرن‌ شدن» را نداشتند.

اثر عامه‌پسند و طبقه‌ی متوسط: عامه‌پسند لزوماً مبتذل نیست
ساموئل خاچیکیانمحمد رضایی‌راد:
آغازگران تئاتر عامه‌پسند تقریباً همگی در ترویج سینمای عامه‌پسند هم مشارکت داشتند؛ انگار این هر دو برای آنان یک چیز بیش‌ نیست. جداسری سینما و تئاتر (یا به قول امروزی‌ها سینمایی‌ها و تئاتری‌ها) در دوره‌های بعد، برای آغازگران چیزی ناشناخته بود. برای آنان سینما و تئاتر تنها در ابزار با هم متفاوت بود؛ شکل و مضمون در این دو رسانه برای‌شان یک چیز بود. رؤیاهای طبقه‌ی متوسط مضمون این هر دو رسانه (و البته مضمون پاورقی‌ها و داستان‌های مجلات و نویسندگانی چون محمد حجازی، علی دشتی، حسینقلی مستعان و محمد مسعود) را تشکیل می‌داد و بنابراین عجیب نیست که بیش‌تر فیلم­نامه­ها و نمایش‌نامه­های این دوران را پاورقی‌نویسان یا حتی تئوریسین‌هایی چون فروغی نوشته باشند.

نگاهی به پیشینه‌ی اقتباس از نمایش‌نامه در سینما: اعوجاج در تصویر متن
مکبثمهدی کتاب‌فروش:
بیضایی متن‌های مختلفی را روی صحنه می‌برد اما در سینما فقط یک بار در مرگ یزدگرد از نمایش‌نامه‌هایش بهره می‌گیرد و برای بقیه‌ی فیلم‌های کارنامه‌ی نه‌چندان پرکارش ترجیح می‌دهد از طرح و مواد سینمایی استفاده کند. اما تجربه‌ی بهرام توکلی در اقتباس از باغ‌وحش شیشه‌ای تنسی ویلیامز در فیلم این‌جا بدون من کمی رخوت دوری از متن نمایشی را می‌شکند و معادله‌های سینمای ایران را به‌هم می‌زند. شاید بعد از اقتباس نه‌چندان دل‌چسب واروژ کریم‌مسیحی از هملت در فیلم تردید، این‌جا بدون من یک اتفاق و شگفتی باشد.

مروری بر فیلم‌نامه‌‌های غلام‌حسین ساعدی:
نگاه تصویریاب یک قصه‌نویس

علی شروقی: اگر بخواهیم فیلم‌نامه‌‌های غلام‌حسین ساعدی را بر مبنای کتاب‌های تئوریک آموزش فیلم‌نامه‌نویسی و منطق کلاسیک و شسته‌‌‌رفته‌ای که از فیلم‌نامه مد نظر است بررسی کنیم، طبیعتاً راه به جایی نمی‌بریم. منظور به‌ویژه فیلم‌نامه‌هایی است که به نام ساعدی منتشر شده و بجز گاو که به گفته‌ی مهرجویی حاصل همکاری هر دو آن‌هاست و خود مهرجویی کار سکانس‌بندی آن را به عهده داشته، هیچ‌کدام به فیلم تبدیل نشده است.

میزگردی درباره‌ی تعامل تئاتر و سینما در ایران
با حضور رضا کیانیان، حمید امجد و احمد طالبی‌نژاد:
تئاتری بودن یا تئاتری نبودن؛ مسأله این است
(گفت‌و‌گو کننده: پوریا ذوالفقاری) کیانیان:
در نمایش پروفسور بوبوس صحنه‌ای بود که من باید پشت درخت پنهان می‌شدم. یک شاخه‌ی درخت در دستم می‌گرفتم و مثلاً خودم را پشت آن قایم می‌کردم. این صحنه و موقعیت من، ده دقیقه طول می‌کشید. خب در تئاتر با این شگرد تماشاگر را به باور می‌رسانم. در سینما پشت درخت واقعی پنهان می‌شوند.
طالبی‌نژاد: از اواسط دهه‌ی 30 این وقفه به وجود آمد؛ به اعتقاد من از زمانی که خاچیکیان وارد سینما می‌شود. با این‌که خود او عضو گروه تئاتر ارامنه بود اما چون نگاهش به سینما آمریکایی بود، سراغ چهره‌های سینمایی می‌گشت. تا اواخر دهه‌ی 40 که با گاو و آرامش در حضور دیگران تئاتری‌هایی که عمدتاً دست‌پرورده‌های نوشین بودند، به سینما می‌آیند.
امجد: بسیاری فیلم ‌ها در پی شکل واقع ‌نما نیستند و بسیاری تئاترها هم در جنس بازی و نسبت‌شان با واقع ‌نمایی اصلاً از واقعیتی که می‌گویید در سینما ارائه می‌شود فاصله ندارند. یعنی قراردادها از فیلمی به فیلم دیگر و از تئاتری به تئاتر دیگر متفاوت‌اند. پس اصلاً چه اصراری ‌ست که فورمول یا تعریفی قالبی از سینما و تئاتر بدهیم که بسیاری آثار در آن نگنجند؟

گفت‌و‌گو با احمد دامود درباره‌ی تأثیر بازیگری تئاتر بر بازیگری سینما:
از «اگر»ِ جادویی تئاتر تا «مگر»‌های سینما
(گفت‌و‌گو کنندگان: حسین ذوقی - ایثار ابومحبوب) دامود:
تصور نمی‌کنم از روز اول که دوربین شروع به کار کرده و انسان تبدیل به تصاویر متحرک شده، کسی دنبال این بوده که شیوه‌ی خاصی برای بازیگری ابداع کند. شیوه‌ها همان‌هاست که در تئاتر وجود دارد و همان‌ها به خاطر اضطرارهای سینما تغییر شکل داده‌اند. برای مثال استانیسلاوسکی واقع‌گرایی را در بازیگری ایجاد کرد، بعد از او واختانگف همان واقع‌گرایی را با عناصر تخیلی همراه کرد. به هر حال راه او هم ادامه‌ی راه استانیسلاوسکی بود. در لهستان گروتوفسکی بازیگری را به گونه‌ای دیگر تعریف کرد؛ بازیگرِ او باید واقعیت را با تمام وجودش حس می‌کرد و بر پایه‌ی تداعی‌هایش، با تمام بدن احساسش را بیان می‌کرد. خب، همه‌ی این‌ها به ‌نوعی به سینما منتقل شده است.

علیه تئوری‌های فسیل‌شده دربارۀ تفاوت‌های بازیگری در تئاتر و سینما:
چیزی با عنوان «بازی تئاتری» وجود ندارد

امیر پوریا: نگاهی که در این نوشته به برخی از قدیمی‌ترین تئوری‌های مربوط به تفاوت بازی در خانمچه و مهتابی - هادی مرزبانسینما و تئاتر داریم، ممکن است در ابتدا اندکی عجیب یا مثلاً به منزلۀ اهانت به دیدگاه‌های بسیار تثبیت‌شده و ظاهراً خدشه‌ناپذیر این بحث به نظر برسد. اما واقعیت این است که با آمیختن شیوه‌های اجرایی در دوسه دهۀ اخیر، امروز دیگر نمی‌توان مانند سینمای کلاسیک، هیچ سبک کهنی را مستقل و قابل‌تفکیک از بقیه دانست. زمانی در عرصه‌ی بازیگری به شیوه‌ی متد، به سراغ سوابق آموزشی بازیگران می‌رفتیم و مارلون براندو و شلی وینترز از نسل اول و رابرت دنیرو یا آل پاچینو و مریل استریپ از نسل دوم را الگوی اجرایی متدیست‌ها می‌دانستیم. اما امروز حتی می‌توانیم بسیاری از شیوه‌های تکنیکی متد را در نقش‌آفرینی‌های درخشانی از ادوارد نورتن مثال بزنیم؛ در حالی که او هرگز گذارش به مدرسۀ اکتورز استودیو نیفتاده است.

چالش‌های فیلم‌نامه‌نویسی و نمایش‌نامه‌نویسی در ایران
با حضور مینو فرشچی و امیر‌رضا کوهستانی:
تئاتر و سینما به هم مدیون هستند
(گفت‌و‌گو کننده: علی مسعودی‌نیا)
فرشچی: آن هم کم‌کم وارد ادبیات می‌شود. به نظرم فیلم‌نامه هم ادبیات سینمایی است. فیلم‌نامه‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس هر دو می‌توانند کار هم‌دیگر را انجام دهند، فقط قدری آشنایی لازم است به هر دو حیطه.
کوهستانی: نمایش‌نامه‌نویسی موادی لازم دارد و فیلم‌نامه‌نویسی مواد دیگری. درست مثل جنس آشپزی‌های مختلف. در این‌که ما باید بدانیم هر یک از این دو حیطه چه شیوه‌هایی را می‌طلبد و چه ابزاری دارد که اصلاً شکی نیست.

میزگردی درباره‌ی تأثیر و ارتباط تئاتر مدرن و سینمای هنری در ایران
با حضور ایرج کریمی، حسن معجونی و شهرام مکری:
ستایشگران دلاور عدم قطعیت
(گفت‌و‌گو کننده: شاهین شجری‌کهن) ایرج کریمی:
در مورد رابطه‌ی سینما و تئاتر سوءتفاهم‌های عجیب‌وغریبی از قدیم تا به حال بوده. مثلاً می‌گویند سینما جامع هفت هنر است و اگر پازولینی نقاشی‌های جوتو را بازسازی می‌کند و در فیلم می‌گنجاند، هیچ‌کس نمی‌گوید فیلمش گربه روی شیروانی داغنقاشی‌وار است، اما اگر در فیلمی دوربین ثابت بماند یا در فضای بسته بگذرد، همه با تحقیر می‌گویند این فیلم تئاتری است.
معجونی: تعمد کارگردان مدرن را نادیده می‌گیرید. چند بازیگر تئاتری وجود داشتند که به سینما رفتند و برگشتند چون از آن‌ها ایراد گرفته شده بود؟ این تعمد نتیجه‌ی نیاز امروز است که فاصله‌ی بین کاراکتر و بازیگر کم شود. نمی‌توانیم بگوییم به خاطر سرکوب بازیگران تئاتری بود که در سینما موفق نبودند. این اجبار نبود، انتخاب بود.
مکری: سینما در آن دوره‌ی تاریخی، زود فهمید که باید چرخه‌ی اقتصادی داشته باشد و برای این‌که به سمت فروش پیش برود، باید ویژگی‌هایی را بپذیرد که منحصر به خودش باشد. یعنی اگر تفاوتی ایجاد کرد به خاطر این نبود که تئاتر را زیر سؤال ببرد، به این خاطر بود که بگوید خودم ویژگی‌های متفاوتی دارم.

نقش تئاتری‌ها در موج نو سینمای ایران: حرکت از صحنه تا پرده در میانه‌ی آشوب
چشمه - آربی آوانسیانمهدی میرمحمدی: سینما چنان به مذاق علی حاتمی خوش نشست که دیگر به تئاتر بازنگشت. او در سال 1341 به دانشکده‌ی هنر‌های دراماتیک رفت. نخستین نمایش‌نامه‌ی خود را با عنوان دیب در تالار همین دانشکده روی صحنه برد. تا سال 1349 که فیلم حسن‌کچل را کارگردانی کرد، بیش‌تر به عنوان یک نمایش‌نامه‌نویس شناخته می‌شد. نمایش‌نامه‌های حاتمی در آن دوران او را در سوی گروه هنر ملی قرار می‌داد؛ چنان‌ که عباس جوانمرد دو نمایش‌نامه‌ی حریر و ماهیگیر و شهر آفتاب مهتاب حاتمی را در آن سال‌ها کارگردانی کرد.

سینمای ملی و تئاتر ملی در میزگردی
با حضور مسعود جعفری جوزانی، بهروز غریب‌پور، پری صابری و جواد طوسی:
در جست‌وجوی هویت گم‌شده
جواد طوسی:
در این میزگرد می‌خواهیم ببینیم اصلاً یک پیوند یا پل ارتباطی بین سینما ملی و تئاتر ملی وجود دارد؟ البته آن قدر با این واژه‌ها و عنوان‌ها در چند سال اخیر بازی شده که عملاً اپرای رستم و سهراب - بهروز غریب‌پورکاربرد واقعی‌شان را از دست داده‌اند. اگر هم در این زمینه اتفاقی بیفتد، فردی است، یعنی خود آقای غریب‌پور یا خانم صابری بر اساس دغدغه‌های این‌جایی‌شان تلاش می‌کنند و هیچ عامل محرک بیرونی وجود ندارد که آن را به یک اراده‌ی عمومی تبدیل کند.
پری صابری: هم مسئولان و هم هنرمندان باید به این باور برسند که ما در تئاتر موج جریان‌سازی نداشته‌ایم که بخواهیم به تئاتر ملی برسیم. هر سرزمینی یک روح دارد. ما هم یک روح ملی داریم ولی باورش نداریم.
بهروز غریب‌پور: برخی هم به‌غلط سینما و تئاتر ملی را آن پدیده‌ی هنری می‌دانند که معترض باشد. از سال 1349 گفته‌ام خیمه‌شب‌بازی ایران شایستگی احیا شدن دارد و از آن زمان تا امروز تلاش کرده‌ام عروسک مبارک و خیمه‌شب‌بازی را جهانیان بشناسند.

تئاتری‌ها در سینما، سینمایی‌ها در تئاتر

عزت‌الله انتظامی: دردسرهای جاودانگی

شاهین شجری‌کهن: انتظامی از همان ابتدای دهه‌ی 1340 که در تئاتر بازیگر موفقی بود و سینمایی‌ها تلاش می‌کردند پایش را به سینما باز کنند، نسبت به قبول پیشنهاد همکاری در فیلم‌ها عزت‌الله انتظامیسخت‌گیرتر بود تا پیشنهادهای تئاتری.

داود رشیدی: شاه‌نقش‌های یک بازیگر و دوران طلایی دوبله
بهزاد عشقی: داود رشیدی را بیش‌تر با کارگردانی نمایش‌های در انتظار گودو (ساموئل بکت) و حسن‌کچل (علی حاتمی) به یاد می‌آورم. اولی نمایشی آوانگارد بود که اجرای آن تا حد غیرممکن دشوار و محال به نظر می‌رسید. اما رشیدی موفق شد غیرممکن را ممکن کند و اجرایی جذاب و تأثیرگذار ارائه دهد.

علی نصیریان: سرنمون پیر فرزانه
شاهپور عظیمی: نصیریان از معدود بازیگران تئاتر است که در کنار هم‌دوره‌‌ای‌های قدیمی‌اش مانند عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی، داود رشیدی و محمد‌علی کشاورز حضوری موفق در سینما و تلویزیون داشته است. این موفقیت را در واقع باید به شیوه‌ی بازیگری او نسبت داد.

پرویز فنی‌زاده و جمشید مشایخیپرویز فنی‌زاده: مردی برای تمام فصول نمایش
ب.ع: فنی‌زاده شروع بازیگری را با تئاتر تجربه کرد. از سال 1345 به استخدام اداره‌ی برنامه‌های تئاتر درآمد و با بازی در نمایش‌هایی چون پرواربندان، آی باکلاه آی بی‌کلاه، چوب‌به‌دست‌های ورزیل (هرسه نوشته‌ی غلام‌حسین ساعدی)، مرده‌های بی‌کفن‌و‌دفن (ژان‌پل سارتر)، باغ‌وحش شیشه‌ای (تنسی ویلیامز)، استثنا و قاعده (برتولت برشت)، حسن‌کچل (علی حاتمی) و... به یکی از نامورترین بازیگران حرفه‌ای تئاتر ایران بدل شد.

مهدی فتحی: آخرین بازمانده
پوریا ذوالفقاری:
زندگی مهدی فتحی نشان داد که برای موفقیت در عرصه‌ی بازیگری، «شانس» چه عنصر مهم و غیرقابل‌انکاری­ست. حتی مرگ فتحی هم با تلخی و فراموشی گره خورده است. او روز 29 اسفند سال 1382 درگذشت؛ زمانی که هیچ روزنامه و سایت و ویژه­نامه­ای منتشر نمی‌شود تا دست‌کم در روز مرگش یادداشتی درباره‌ی اهمیت سبک و جایگاه او در تئاتر ایران نوشته شود.

سعید پورصمیمی: بی‌مرز و بی‌شمایل
خیلی زود به یکی از بازیگران محبوب کارگردانانی بدل شد که تعریفی علمی از تئاتر داشتند. سعید پورصمیمیپورصمیمی به دانشکده‌ی هنرهای زیبا رفت، با کارگردانان شاخصی مثل حمید سمندریان همکاری کرد و به همراه پرویز پورحسینی و پرویز فنی‌زاده گروه تئاتر «بازارگاه» را تشکیل داد.

خسرو شکیبایی: کارنامه‌ای در مه
مینا اکبری:
کارنامه‌ی بازیگری خسرو شکیبایی (1387 – 1323) در تئاتر دست‌نخورده و مبهم باقی مانده و به نظر می‌رسد نباید امید چندانی به بازکاوی این بخش مهم از زندگی این بازیگر بااهمیت و ازدست‌رفته‌ی سینمای ایران داشته باشیم. در طول چهار سالی که از ضایعه‌ی درگذشت شکیبایی می‌گذرد هنوز متن قابل‌اعتنایی درباره‌ی دوران حضور او بر صحنه‌های نمایش طی سال‌های دهه‌ی 1340 و پنجاه منتشر نشده است.

سوسن تسلیمی: در تنگنای قاب کوچک
هوشنگ گلمکانی: برای بازیگری با ویژگی‌ها و پیشینه‌ی سوسن تسلیمی، چریکه‌ی تارا یک شروع رؤیایی در سینما بود. اما بدشانسی او این بود که زمانی به سینما آمد که در پی تحولات سیاسی و فرهنگی پس از انقلاب، سینمای ایران زن بازیگری با خصوصیات او را برنمی‌تابید. البته سوسن تسلیمی«برنمی‌تابید» واژه‌ی محافظه‌کارانه‌ای برای بیان مقصود در این زمینه است. درستش این است که بگوییم نمی‌پذیرفت یا اصلاً پس می‌زد.

گلاب آدینه: دو مسیر و یک مقصد
ش.ش:
نقش‌های گلاب آدینه در تئاتر به اندازه‌ی کافی تنوع داشته و هیچ‌گاه یک شیوه‌ی خاص را ادامه نداده که به تصویر ذهنی مخاطبانش تبدیل شود. اما در سینما با این‌که تنوع نقش‌های او زیاد نیست، مهارت و توانایی‌اش در ارائه‌ی تصویری اثرگذار و واقعی از مادران سنتی باعث شده ماندگاری‌اش در خاطره‌ی سینمایی چند نسل تثبیت شده باشد.

فاطمه معتمدآریا: تندیس آبی سیمین
احمد طالبی‌نژاد:
هم‌نسلان من نخستین بار او را روی صحنه‌ی تئاتر شهر به یاد می‌آورند؛ در نمایشی با نام یک جفت کفش برای زهرا نوشته و کار اسماعیل خلج، به نقش دختر روستایی فاطمه معتمدآریاجوانی به نام زهرا که زندگی فقیرانه و تلخی دارد اما مغرور است و تن به خفت نمی‌دهد. نگاه پرغرور و صدای غمگنانه و مرتعشش روی صحنه، وجود تماشاگران را به لرزه درمی‌آورد.

پانته‌آ بهرام: حکومت بر صحنه 
ش. ع: پانته‌آ بهرام با سابقه‌ی ‌درخشان بازی در چندین نمایش صحنه‌ای در شمار بازیگران تئاتر است که بازی‌هایش همواره تحسین‌برانگیز بوده‌اند. جایزه‌هایی که برای بازی در نمایش‌هایی مانند مرگ یزدگرد، زمستان ۶۶، پس تا فردا و راز‌ها و دروغ‌ها دریافت کرده جای چون‌و‌چرا در مورد توانایی او به عنوان بازیگری کارکشته باقی نمی‌گذارد.

هانیه توسلی: لحظهای خوشبختی برای یک عمر
محمد بیات:
طی او حدود یک دهه بازیگری، چند بار روی صحنه رفته است. از پدر (نصرالله قادری) و گل‌های شمعدانی (محمد یعقوبی) تا همین اواخر که در نمایش آمدیم، نبودید، رفتیم (رضا هانیه توسلیحداد) بازی کرد. اما حضور او در تئاتر هم فراتر از عوض کردن فضا و تمدد اعصاب نرفته و او باز برای کار و زندگی به سینما بازگشته است.

نگار جواهریان: پرسونا
یاشار نورایی:
حضور مستمر و ستایش‌شده‌ی جواهریان در مجموعه‌ای از بهترین فیلم‌هایی که در پنج سال گذشته در ایران ساخته شده به همراه بازی‌های چشم‌نواز او روی صحنه، که بخت تماشای بازی او را در اجراهای امیررضا کوهستانی داشته‌ام، مجموعه‌ای از بده‌بستان هنری است و او در هر دو عرصه خوش درخشیده است. 

ترانه علیدوستی: بازیگری موفق که تئاتری نیست
علی بزرگیان: دومین و آخرین حضور ترانه علیدوستی بر صحنه‌ی نمایش، سال 87 بود؛ در نمایش مانیفست چو باز به کارگردانی محمد رحمانیان. نمایش، نمایشی جنجالی بود؛ از بحث‌های ترانه علیدوستیحاشیه‌ای که پیرامون آن شکل گرفت تا مهم‌ترین ویژگی‌اش: نمایشی به زبان انگلیسی. تجربه‌ای متفاوت برای تمامی بازیگرانش.

باران کوثری: مثال نقض
ه. گ: برای نگارنده به عنوان کسی که از همان یکی‌دو سالگی و راه رفتن روی پنجه‌ی‌ بالرین کوچولو، مسیر باران را دنبال کرده، نقطه‌ی عطف کارنامه‌ی او نه نمایش منهای دو (داود رشیدی، 1389) بلکه نمایش زمستان 66 (محمد یعقوبی، 1390) بود که یکی‌دو ماه بعد هم بازی او در خشک‌سالی و دروغ، آن هم کار محمد یعقوبی، نشان داد که در اوج مخالفت بازیگران تئاتر با حضور ستاره‌های سینما روی صحنه، باران کوثری می‌تواند یکی از مثال‌های نقض آن مخالفان باشد.

آرشیو1
شماره:۶۱۵ (مرداد ماه ۱۴۰۳)
شماره:۶۱۴ (تیر ماه ۱۴۰۳)
شماره:۶۱۳ (خرداد ماه ۱۴۰۳)
شماره:۶۱۲ (اردیبهشت ماه ۱۴۰۳)
شماره:۶۱۱ (ویژه نامه نوروز ۱۴۰۳ / پرونده یک موضوع: سینما و نفت)
شماره:۶۱۰ (ویژه نامه اسفند ماه / پرونده یک موضوع: سینمای فلسطین)
شماره:۶۰۹ (ویژه‌نامه چهل و دومین جشنواره فیلم فجر و چهل سالگی فارابی)
شماره:۶۰۸ (دی ماه ۱۴۰۲ پرونده یک فیلم: گیج‌گاه)
شماره:۶۰۷ (آذر ماه ۱۴۰۲ پرونده یک فیلمساز: داریوش مهرجویی)
شماره:۶۰۶ (آبان ماه ۱۴۰۲ پرونده یک موضوع: سینمای کمدی در ایران)
شماره:۶۰۵ (مهر ماه ۱۴۰۲ پرونده: سینمای مستقل ایران از نگاه منتقدان فیپرشی)
شماره:۶۰۴ (شهریور ماه ۱۴۰۲ ویژه‌نامه روز ملی سینما)
شماره:۶۰۳ (مرداد ۱۴۰۲)
شماره:۶۰۲ (تیر ۱۴۰۲)
شماره:۶۰۱ (خرداد ۱۴۰۲)
شماره:۶۰۰ (ویژه‌نامه نوروز ۱۴۰۲)
شماره:۵۹۹ (ویژه‌نامه چهل سال سینمای جنگ و دفاع مقدس)
شماره:۵۹۸ (ویژه‌نامه چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر)
شماره:۵۹۷ (دی ۱۴۰۱)
شماره:۵۹۶ (آذر ۱۴۰۱)
شماره:۵۹۵ (آبان ۱۴۰۱)
شماره:۵۹۴ (مهر ۱۴۰۱)
شماره:۵۹۳ (شهریور ۱۴۰۱ ویژه‌نامه روز ملی سینما)
شماره:۵۹۲ (مرداد ۱۴۰۱)
شماره:۵۹۱ (تیر ۵۹۱)
شماره:۵۹۰ (خرداد ۱۴۰۱)
شماره:۵۸۹ (فروردین ۱۴۰۱)
شماره:۵۸۸ (اسفند ۱۴۰۰)
شماره:۵۸۷ (بهمن ۱۴۰۰)
شماره:۵۸۶ (دی ۱۴۰۰)
شماره:۵۸۵ (پاییز ۱۴۰۰)
شماره:۵۸۴ (۱۰ شهریور ۱۴۰۰)
شماره:۵۸۳ (تیر ۱۴۰۰)
شماره:۵۸۲ (خرداد ۱۴۰۰)
شماره:۵۸۱ (اسفند ۱۳۹۹)
شماره:۵۸۰ (۱۲ بهمن ۱۳۹۹)
شماره:۵۷۹ (۱ بهمن ۱۳۹۹)
شماره:۵۷۸ (دی ۱۳۹۹)
شماره:۵۷۷ (آذر ۱۳۹۹)
شماره:۵۷۶ (آبان ۱۳۹۹)
شماره:۵۷۵ (مهر ۱۳۹۹)
شماره:۵۷۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹)
شماره:۵۶۹ (فروردین ۱۳۹۹)
شماره:۵۶۸ (اسفند ۱۳۹۸)
شماره:۵۶۷ (۱۲ بهمن ۱۳۹۸)
شماره:۵۶۶ (بهمن ۱۳۹۸)
شماره:۵۶۵ (دی ۱۳۹۸)
شماره:۵۶۴ (آذر ۱۳۹۸)
شماره:۵۶۳ (آیان ۱۳۹۸)
شماره:۵۶۲ (مهر ۱۳۹۸ )
شماره:۵۶۱ (شهریور ۱۳۹۸ )
شماره:۵۶۰ (مرداد ۱۳۹۸)
شماره:۵۵۹ (تیر ۱۳۸۹)
شماره:۵۵۸ (خرداد ۱۳۹۸)
شماره:۵۵۷ (اردیبهشت ۱۳۹۸)
شماره:۵۵۶ (فروردین ۱۳۹۸)
شماره:۵۵۵ (اسفند ۱۳۹۷)
شماره:۵۵۴ (۱۰ بهمن ۱۳۹۷)
شماره:۵۵۳ (بهمن ۱۳۹۷)
شماره:۵۵۲ (دی ۱۳۹۷)
شماره:۵۵۱ (۲۰ آذر ۱۳۹۷)
شماره:۵۵۰ (آذر ۱۳۹۷)
شماره:۵۴۹ (آبان ۱۳۹۷)
شماره:۵۴۸ (مهر ۱۳۹۷)
شماره:۵۴۷ (۲۰ شهریور ۱۳۹۷)
شماره:۵۴۶ (شهریور ۱۳۹۷)
شماره:۵۴۵ (مرداد ۱۳۹۷)
شماره:۵۴۴ (تیر ۱۳۹۷)
شماره:۵۴۳ (خرداد ۱۳۹۷)
شماره:۵۴۲ (۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷)
شماره:۵۴۱ (اردیبهشت ۱۳۹۷)
شماره:۵۴۰ (فروردین ۱۳۹۷)
شماره:۵۳۹ (اسفند ۱۳۹۶)
شماره:۵۳۸ (۱۲ بهمن ۱۳۹۶)
شماره:۵۳۷ (بهمن ۱۳۹۶)
شماره:۵۳۶ (ویژه‌ی زمستان ۱۳۹۶)
شماره:۵۳۵ (دی ۱۳۹۶)
شماره:۵۳۴ (آذر ۱۳۹۶)
شماره:۵۳۳ (نیمه‌ی دوم آبان ۱۳۹۶)
شماره:۵۳۲ (آبان ۱۳۹۶)
شماره:۵۳۱ (مهر ۱۳۹۶)
شماره:۵۳۰ (۲۰ شهریور ۱۳۹۶)
شماره:۵۲۹ (شهریور ۱۳۹۶)
شماره:۵۲۸ (مرداد ۱۳۹۶)
شماره:۵۲۷ (تیر ۱۳۹۶)
شماره:۵۲۶ (خرداد ۱۳۹۶)
شماره:۵۲۵ (۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶)
شماره:۵۲۴ (اردیبهشت ۱۳۹۶)
شماره:۵۲۳ (فروردین ۱۳۹۶)
شماره:۵۲۲ (اسفند ۱۳۹۵)
شماره:۵۲۱ (۱۲ بهمن ۱۳۹۵)
شماره:۵۲۰ (بهمن ۱۳۹۵)
شماره:۵۱۹ (۲۰ دی ۱۳۹۵)
شماره:۵۱۸ (دی ۱۳۹۵)
شماره:۵۱۷ (آذر ۱۳۹۵)
شماره:۵۱۶ (بیست آبان ۱۳۹۵)
شماره:۵۱۵ (آبان ۱۳۹۵)
شماره:۵۱۴ (مهر ۱۳۹۵)
شماره:۵۱۳ (۲۰ شهریور ۱۳۹۵)
شماره:۵۱۲ (شهریور ۱۳۹۵)
شماره:۵۱۱ (مرداد ۱۳۹۵)
شماره:۵۱۰ (تیر ۱۳۹۵)
شماره:۵۰۹ (خرداد ۱۳۹۵)
شماره:۵۰۸ (شماره‌ی ویژه بهار)
شماره:۵۰۷ (اردیبهشت ۱۳۹۵)
شماره:۵۰۶ (فروردین ۱۳۹۵)
شماره:۵۰۵ (اسفند ۱۳۹۴)
شماره:۵۰۴ (۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ویژه‌ی جشنواره فیلم فجر)
شماره:۵۰۳ (بهمن ۱۳۹۴)
شماره:۵۰۲ (نیمه‌ی دی ۱۳۹۴)
شماره:۵۰۱ (دی ۱۳۹۴)
شماره:۵۰۰ (آذر ۱۳۹۴)
شماره:۴۹۹ (شماره ویژه‌ی پاییز ۱۳۹۴)
شماره:۴۹۸ (آبان ۱۳۹۴)
شماره:۴۹۷ (مهر ۱۳۹۴)
شماره:۴۹۶ (۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ویژه‌ی روز ملی سینما)
شماره:۴۹۵ (شهریور ۱۳۹۴)
شماره:۴۹۴ (مرداد ۱۳۹۴)
شماره:۴۹۳ (تیر ۱۳۹۴)
شماره:۴۹۲ (خرداد ۱۳۹۴)
شماره:۴۹۱ (۲۰ اردیبهشت (شماره ویژه بهار ۱۳۹۴))
شماره:۴۹۰ (اردیبهشت ۱۳۹۴)
شماره:۴۸۹ (فروردین ۱۳۹۴)
شماره:۴۸۸ (اسفند ۱۳۹۳)
شماره:۴۸۷ (۱۲ بهمن ۱۳۹۳)
شماره:۴۸۶ (بهمن ۱۳۹۳)
شماره:۴۸۵ (نیمه دی ۱۳۹۳)
شماره:۴۸۴ (دی ۱۳۹۳)
شماره:۴۸۳ (آذر ۱۳۹۳)
شماره:۴۸۲ (۲۰ آبان ۱۳۹۳ - فوق‌العاده‌ی پاییز)
شماره:۴۸۱ (آبان ۱۳۹۳)
شماره:۴۸۰ (مهر ۱۳۹۳)
شماره:۴۷۹ (۲۱ شهریور ۱۳۹۳)
شماره:۴۷۸ (شهریور ۱۳۹۳)
شماره:۴۷۷ (مرداد ۱۳۹۳)
شماره:۴۷۶ (تیر ۱۳۹۳)
شماره:۴۷۵ (خرداد ۱۳۹۳)
شماره:۴۷۴ (ویژه بهار - ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳)
شماره:۴۷۳ (اردیبهشت ۱۳۹۳)
شماره:۴۷۲ (فروردین ۱۳۹۳)
شماره:۴۷۱ (اسفند ۱۳۹۲)
شماره:۴۷۰ (۱۲ بهمن ۱۳۹۲ (ویژه جشنواره فیلم فجر))
شماره:۴۶۹ (بهمن ۱۳۹۲)
شماره:۴۶۸ (دی ۱۳۹۲)
شماره:۴۶۷ (آذر ۱۳۹۲)
شماره:۴۶۶ (شماره‌ی ۴۶۶، ویژه‌ی پاییز ۱۳۹۲)
شماره:۴۶۵ (آبان ۱۳۹۲)
شماره:۴۶۴ (مهر)
شماره:۴۶۳ (۲۱ شهریور)
شماره:۴۶۲ (شهریور ۱۳۹۲)
شماره:۴۶۱ (مرداد ۱۳۹۲)
شماره:۴۶۰ (تیر ۱۳۹۲)
شماره:۴۵۹ (خرداد ۱۳۹۲)
شماره:۴۵۸ (شماره ویژه بهار - ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲)
شماره:۴۵۷ (اردیبهشت ۱۳۹۲ )
شماره:۴۵۶ (فروردین ۱۳۹۲)
شماره:۴۵۵ (اسفند ۱۳۹۱)
شماره:۴۵۴ (۱۲ بهمن ۱۳۹۱ (ویژه جشنواره فیلم فجر))
شماره:۴۵۳ (بهمن ۱۳۹۱)
شماره:۴۵۲ (دی ۱۳۹۱)
شماره:۴۵۱ (آذر)
شماره:۴۵۰ (نیمه آبان ۱۳۹۱ | ویژه‌ی سی سالگی)
شماره:۴۴۹ (آبان ۱۳۹۱)
شماره:۴۴۸ (مهر ۱۳۹۱)
شماره:۴۴۷ (۲۱ شهریور ۱۳۹۱)
شماره:۴۴۶ (شهریور ۱۳۹۱)
شماره:۴۴۵ (مرداد ۱۳۹۱)
شماره:۴۴۴ (تیر‌ماه ۱۳۹۱)
شماره:۴۴۳ (خرداد ۱۳۹۱)
شماره:۴۴۲ (شماره ویژه بهار - ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱)
شماره:۴۴۱ (اردیبهشت ۱۳۹۱)
شماره:۴۴۰ (فروردین)
شماره:۴۳۹ (اسفند)
شماره:۴۳۸ (۱۲ بهمن ۱۳۹۰)
شماره:۴۳۷ (بهمن ۱۳۹۰ )
شماره:۴۳۶ (دی‌ماه ۱۳۹۰)
شماره:۴۳۵ (آذر ۱۳۹۰)
شماره:۴۳۴ (شماره ویژه پاییز - ۱۷ آبان ۱۳۹۰ )
شماره:۴۳۳ (آبان ۱۳۹۰ )
شماره:۴۳۲ (مهر ۱۳۹۰)
شماره:۴۳۱ (شماره ویژه‌ی روز ملی سینما - ۲۱ شهریور ۱۳۹۰ )
شماره:۴۳۰ (شهریور ۱۳۹۰ )
شماره:۴۲۹ (مرداد ۱۳۹۰)
شماره:۴۲۸ (تیر ماه ۱۳۹۰)
شماره:۴۲۷ (خرداد ۱۳۹۰)
شماره:۴۲۶ (شماره ویژه بهار - ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۰)
شماره:۴۲۵ (اردیبهشت ۱۳۹۰ )
شماره:۴۲۴ (نوروز ۱۳۹۰)
شماره:۴۲۳ (اسفند ۱۳۸۹)
شماره:۴۲۲ - ویژه جشنواره فیلم فجر (۱۶ بهمن ۱۳۸۹)
شماره:۴۲۱ (بهمن ۱۳۸۹)
شماره:۴۲۰ (دی‌ماه ۱۳۸۹)
شماره:۴۱۹ (آذر ۱۳۸۹)
شماره:۴۱۸ (شماره ویژه پاییز - ۲۰ آبان ۱۳۸۹)
شماره:۴۱۷ (آبان ۱۳۸۹)
شماره:۴۱۶ (مهر ۱۳۸۹)
شماره:۴۱۵ (شماره ویژه روز ملی سینما - ۲۱ شهریور ۱۳۸۹ )
شماره:۴۱۴ (شهریور ۱۳۸۹)
شماره:۴۱۳ (مرداد ۱۳۸۹)
شماره:۴۱۲ (تیر ماه ۱۳۸۹)
شماره:۴۱۱ (خرداد ۱۳۸۹)
شماره:۴۱۰ (شماره ویژه بهار - ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۹ )
شماره:۴۰۹ (اردیبهشت ۱۳۸۹ )
شماره:۴۰۸ (اول فروردین ۱۳۸۹)
شماره:۴۰۷ (اول اسفند ۱۳۸۸)
شماره:۴۰۶ - ویژه جشنواره فجر (۵ بهمن ۱۳۸۸ )
شماره:۴۰۵ (اول بهمن ۱۳۸۸)
شماره:۴۰۴ (دی ۱۳۸۸)
شماره:۴۰۳ (آذر ۱۳۸۸)
شماره:۴۰۲ (نیمه آبان - ویژه پاییز ۱۳۸۸)
شماره:۴۰۱ (اول آبان ۱۳۸۸)
شماره:۴۰۰ (۱ مهر ۱۳۸۸)
شماره:۳۹۹ (ویژه روز ملی سینما) (۲۱ شهریور ۱۳۸۸)
شماره:۳۹۸ (شهریور ۱۳۸۸)
شماره:۳۹۷ (مرداد ۱۳۸۸)
شماره:۳۹۶ (تیر ۱۳۸۸ )
شماره:۳۹۵ (خرداد ۱۳۸۸)
شماره:۳۹۴ (ویژه بهار - نیمه‌ اردیبهشت ۱۳۸۸)
شماره:۳۹۳ (اردیبهشت ۱۳۸۸ )
شماره:۳۹۲ (ویژه‌ی نوروز ۱۳۸۸)
شماره:۳۹۱ (اسفند ۱۳۸۷)
شماره:۳۹۰ (ویژه‌ی ویژه بیست‌و‌هفتمین جشنواره‌ی فیلم فجر- ۱۲ بهمن ۱۳۸۷)
شماره:۳۸۹ (بهمن ۱۳۸۷)
شماره:۳۸۸ (دی ۱۳۸۷)
شماره:۳۸۷ (آذر ۱۳۸۷ )
شماره:۳۸۶ (ویژه پاییز - ۱۸ آبان ۱۳۸۷)
شماره:۳۸۵ (آبان ۱۳۸۷)
شماره:۳۸۴ (مهر ۱۳۸۷)
شماره:۳۸۳ (ویژه‌ی روز ملی سینما - نیمه‌ی دوم شهریور ۱۳۸۷)
شماره:۳۸۲ (شهریور ۱۳۸۷)
شماره:۳۸۱ (مرداد ۱۳۸۷)
شماره:۳۸۰ (تیر ۱۳۸۷)
شماره:۳۷۹ (خرداد ۱۳۸۷)
شماره:۳۷۸ (ویژه بهار - نیمه‌ اردیبهشت ۱۳۸۷)
شماره:۳۷۷ (اردیبهشت ۱۳۸۷)
شماره:۳۷۶ (فروردین - ویژه‌ی نوروز ۱۳۸۷)
شماره:۳۷۵ (اسفند ۱۳۸۶)
شماره:۳۷۴ (ویژه بیست‌وششمین جشنواره فیلم فجر - ۱۲ بهمن ۱۳۸۶)


 

همکاران این شماره: ایثار ابومحبوب، عباس بهارلو، علی بزرگیان، محمد بیات، امیر پوریا، پوریا ذوالفقاری، حسین ذوقی، محمد رضایی‌راد، کامران سپهران، علی شروقی، احمد طالبی‌نژاد، بهزاد عشقی، شاهپور عظیمی، علی قلی‌پور، امیر کیان‌پور، مهدی کتاب‌فروش، علی مسعودی‌نیا، مهدی میرمحمدی، یاشار نورایی | صفحه‌آرایی و طراحی جلد: علی‌رضا امک‌چی 
روی جلد:مهدی هاشمی در مرگ یزدگرد، ساخته‌ی بهرام بیضایی، عکس از: عزیز ساعتی