سینمای جهان » چشم‌انداز1394/08/09


ركوردشكنی تازه؟

آسیاتک (3): گل‌های زرد در باغ پاییزی گیشه‌ی سینمای ویتنام

كیكاووس زیاری

 

موفقیت ناگهانی و دور از انتظار گل‌های زرد چمنزار تعجب و شگفتی تحلیلگران اقتصادی سینما را در ویتنام برانگیخته است. این موفقیت كلان در حالی نصیب این فیلم شده كه خود سازندگانش از قبل نسبت به فروش بالای آن ابراز اطمینان كرده بودند. ویكتور وو فیلم‌ساز ویتنامی آمریكایی‌تبار، كارگردان این درام اكشن است. فیلم كه اول اكتبر روی پرده‌ی سینماهای ویتنام رفت، طی پانزده روز نمایش، نزدیك به سه میلیون دلار فروش كرد و توانست حدود نهصد هزار تماشاچی را جذب خود كند. حدود هفتاد سالن در حال نمایش فیلم هستند و اهل فن‌ می‌گویند به‌زودی ركورد پرفروش‌ترین محصول كل تاریخ سینمای ویتنام را‌ می‌شكند. با توجه به میزان استقبال تماشاگران داخلی از گل‌های زرد... این پیش‌بینی چندان هم دور از انتظار به نظر نمی‌رسد و فیلم برای كسب عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای كشورش باید بالای چهار میلیون دلار فروش كند.
شركت فیلم‌سازی گالكسی مدیا اند اینترتینمنت تهیه‌كننده‌ی این فیلم، سال قبل هم یكی از موفق‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای كشور را با عنوان قلب انتقام‌جو تهیه كرده بود. گل‌های زرد... هم مثل تعداد دیگری از فیلم‌های موفق دنیای سینما، فیلم‌نامه‌ی اقتباسی‌اش را از یك نوول موفق و پرخواننده گرفته است. این نوول با همین نام اثری از نگوین نات آنت نویسنده‌ی مشهور ویتنامی است و داستان رقابت‌ها، حسادت‌ها، رفاقت‌ها و چالش‌های یك پسر دوازده‌ساله با برادر كوچكش را به تصویر‌ می‌كشد. این داستان در اواخر دهه‌ی 1980 رخ‌ می‌دهد كه كشور ویتنام در حال تجربه‌ی نوع تازه‌ای از زندگی بود.
دین تی‌تان هونگ یكی از تهیه‌كنندگان فیلم، رمز موفقیت بالای مالی فیلم را در مضمون آن‌ می‌داند و‌ می‌گوید: «این داستان خاطرات دوران كودكی و احساسات دوست‌داشتنی همه‌ی ما را دوباره زنده و بیدار‌ می‌كند. طبیعت تازه و جذاب فیلم یك تجربه‌ی جدید برای تماشاگران ویتنامی است. برای ده سال، بازار سینمایی ویتنام پر شده بود از كمدی‌های بزن‌وبكوب، اكشن و كارهای ترسناك. اما گل‌های زرد... تماشاگران را وارد دنیای تازه و متفاوتی‌ می‌كند.»
منتقدان و رسانه‌های گروهی هم استقبال خوبی از فیلم كرده‌اند و بحث درباره آن به فضای مجازی هم كشیده شده است. همین موفقیت باعث شده تا تهیه‌كنندگان فیلم به فكر اكران آن در تمام كشورهای منطقه و حتی دورتر از آن بیفتند. به گفته‌ی منتقدان سینما، در شرایطی كه فیلم‌های ترسناك ویتنامی با حال‌وهوای خاص خود بیش‌ترین تعداد بیننده را جذب می‌كنند، موفقیت گل‌های زرد.. قابل بحث و بررسی است.
سینمای كم‌رونق و محدود ویتنام صاحب تعداد زیادی كارگردان مطرح نیست؛ و ویكتور وو یكی از آن‌هاست. این فیلم‌ساز چهل‌ساله متولد كالیفرنیا كه ملیت دوگانه‌ی ویتنامی/ آمریكایی دارد، فیلم‌نامه‌نویس هم هست. نام او با جنجال‌هایی هم در سرزمین مادری‌اش گره خورده است و با این حال، فیلم‌هایش با موفقیت بالای مالی و انتقادی روبه‌رو‌ می‌شوند. با نمایش تعداد بیش‌تری فیلم خارجی و هالیوودی در ویتنام، معلوم‌ می‌شود فیلم‌نامه‌های ویكتور وو چندان هم اریژینال نیستند. رسانه‌هایی كه این فیلم‌ساز را به عدم صداقت و دروغ‌گویی متهم‌ می‌كنند، بر این باورند كه او یك كپی‌كار ماهر است و با زدن آثار دیگران به نام خود، دست به سرقت ادبی‌ می‌زند. این ادعا از سوی فیلم‌ساز رد شده و با این حال، رسانه‌ها از شباهت آشكار و نود درصدی فیلم دوزخ او با فیلم هالیوودی متلاشی‌شده وولفگانگ پترسن سخن‌ می‌گویند. مصاحبه‌ی مطبوعاتی وو برای توضیح در این باره، نه‌تنها كمكی به وی نكرد بلكه باعث شد تا از سوی رسانه‌های گروهی لقب آدمی ریاكار را بگیرد. وی در این مصاحبه گفت زمان ساخت فیلم از روش متداول هالیوودی و سبك هیچكاكی بهره گرفته، كه همه‌ی فیلم‌های هالیوودی از آن پیروی‌ می‌كنند.
نتیجه‌ی كار این شد كه اتحادیه‌‌ی فیلم‌سازان ویتنام به تماشای دوباره فیلم او و پترسن نشستند. در نهایت اتحادیه تصمیم گرفت فیلم را به دلیل شباهت آشكار با فیلم پترسن از حضور در رقابت‌های مراسم جوایز گلدن كایت (كه بهترین‌های سال سینمای ویتنام را انتخاب‌ می‌كند) محروم كند. با این وجود فیلم دیگر وو نامه‌‌ی خونین كه یك اكشن بود، توانست در این مراسم جوایز بهترین فیلم، كارگردان، بازیگر مرد و فیلم‌برداری را بگیرد! این موفقیت هم در حالی نصیب فیلم شد كه منتقدان و رسانه‌ها اتهام مشابهی را درباره كپی‌برداری آن از چند محصول مطرح چینی و كره‌ای مطرح كردند. ویكتور وو از سال 2003 تا به حال یازده فیلم سینمایی ساخته است كه تعدادی از آن‌ها جوایز مهمی از مراسم گلدن كایت گرفته‌اند.
وی در عین حال كارگردان دومین فیلم پرفروش كل تاریخ سینمای ویتنام قلب انتقام‌جو هم هست. در این فیلم ترسناك که سال گذشته‌ی میلادی در ویتنام اكران شد، از سنت‌های همیشگی ژانر وحشت ویتنامی استفاده شده است. این درام روان‌كاوانه درباره زنی در حال مرگ است كه در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفته و صاحب قلب تازه‌ای شده است. كابوس‌هایی كه زن پس از بهبودی‌ می‌بیند او را به عمارت بزرگی‌ می‌رساند كه حوادث تازه‌ای در انتظارش است. فیلم كه بر اساس یك نمایش موفق ساخته شده، در زمان نمایش عمومی كمی بالای چهار میلیون دلار فروش كرد اما نتوانست ركورد فروش كمدی جوان‌پسند احمق برای عشق2 را بشكند؛ این كمدی كه لقب پرفروش‌ترین محصول تاریخ سینمای ویتنام را یدك‌ می‌كشد، سال گذشته روی پرده رفت و با مشاركت مالی صنعت سینمای كره‌ی جنوبی (كه شهرت زیادی در ویتنام دارد) ساخته شده است. نمایش عمومی فیلم در شصت سالن، فروشی نزدیك به چهار و نیم میلیون دلار نصیبش كرد. تای هوآ بازیگر معروف آسیای جنوب شرقی نقش اصلی فیلم را بازی كرده است. او در داستان فیلم یك تاجر موفق ویتنامی است كه مدام عاشق‌ می‌شود. فرق این عاشق‌پیشه با بقیه‌ی عاشق‌پیشه‌ها این است كه با هر بار دل‌باختن، تبدیل به آدمی فقیر‌ می‌شود! تلاش تاجر جوان برای كسب پول و درآمد تازه، با عاشق شدن دوباره‌اش همراه‌ می‌شود؛ این كمدی عجیب‌وغریب توسط چارلی نگوین ساخته شده و قسمت دوم فیلم موفقی است كه در سال 2009 به نمایش درآمد.
تحلیلگران اقتصادی سینما عقیده دارند گل‌های زرد... توانایی غلبه بر احمق برای عشق2 را در جدول گیشه‌ی نمایش سینماهای كشور دارد. چنین به نظر‌ می‌رسد كه جنجال‌های رسانه‌ای علیه ویكتور وو تأثیری بر میزان استقبال تماشاگران از فیلم تازه‌اش نداشته است.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: