سینمای جهان » چشم‌انداز1393/03/10


هابيت‌ها ماموريت‌شان را به پايان رساندند!

چهارمین جدول ارزش‌گذاری منتقدان ایرانی بر فیلم‌های روز جهان

رضا حسيني

 

صدرنشین اولین جدول نظرسنجی امسال، هابیت‌های شجاع و «قهرمان» هستند كه بعد از نادیده گرفته شدن در فصل جوایز و استقبال نه‌چندان گرم عموم منتقدان غربی (امتیاز میانگین فیلم در سایت «متاكریتیك» 66 از صد است) در این گوشه‌ی‌ دنیا به آن‌چه شایستگی‌اش را داشتند، دست یافتند! البته جایگاه آن‌ها بی‌ارتباط با دیر رسیدن نسخه‌ی مناسبی از فیلم‌شان نیست چون به هر حال سال 2013 سال فیلم‌های بزرگ و نویی بود كه مطرح‌ترین‌شان در جدول گذشته‌ی ما به رقابت با یكدیگر پرداختند. اما نكته و موضوعی كه می‌توانیم به فال نیك بگیریم حضور یكی از آثار شاخص سینمای مستقل آمریكا در رتبه‌ی دوم جدول است. «بخش كوتاه‌مدت شماره‌ی 12» از جمله فیلم‌هایی است كه معمولاً در كشور ما خوب دیده نمی‌شوند و اغلب با آرا بالا ولی اندك‌شان در میانه‌های چنین جدول‌هایی گم‌وگور می‌شوند. این فیلم علاوه بر موفقیت‌های بین‌المللی‌اش در جشنواره‌ها و محافل هنری بزرگ و كوچك، از آثار محبوب كاربران سایت IMDB است (تقریباً بیست هزار نفر فیلم را تماشا كرده‌اند و با این حال، امتیاز میانگین 1/8 از 10 برای فیلم به دست آمده كه گویای رضایت شایان توجه عموم مخاطبان است). رتبه‌ی سوم جدول هم در اختیار «تازه‌ترین و نه آخرین» فیلم رومن پولانسكی در سینما است؛ فیلمی كه البته با نظرات متفاوت و متضاد منتقدان مواجه شده است. در میان آرا این فیلم هم امتیاز كامل (از دو منتقد) دیده می‌شود و هم آرا ضعیف و زیرمتوسط (از سه منتقد). مهاجران (جیمز گری) و اكنونِ فوق‌العاده (جیمز پانسولت) هم به ترتیب رتبه‌های چهارم و پنجم جدول را به خود اختصاص داده‌اند كه اولی به خاطر لحن انتقادی و تیره‌وتارش در فصل جوایز آمریكا، به‌كل نادیده گرفته شد و دومی هم یكی دیگر از آثار درخشان سینمای مستقل ایالات متحده است كه در این‌جا به‌حق فرصتی برای مطرح شدن یافته است. ادامه‌ی كاوش در جدول را به عهده شما می‌گذاریم و در زیر به توضیح چند نكته درباره‌ی انتخاب معادل فارسی، چگونگی ارزش‌گذاری و محاسبه امتیازها می‌پردازیم:

1- معادل فارسی فیلم‌های «The To Do List» و «Touchy Feely» معنی كاملاً دقیق عنوان‌های انگلیسی نیستند. در مورد اول كه معادل فهرست انجام‌دادنی‌ها برگزیده شده، باید این نكته را اضافه كرد كه منظور از تركیب to-do به عنوان اسم در موارد خاص‌تر كه شامل این فیلم و داستانش هم می‌شود، كارهایی است كه انجام آن‌ها با ترس ناشی از تازگی و ناشناخته بودن همراه است. به عبارت دیگر عنوان كامل‌تر این فیلم می‌شود: فهرست كارهای انجام‌دادنی كه هراس‌انگیز به نظر می‌رسند. در مورد دوم معادل ابراز احساسات در نظر گرفته شده كه كامل‌ترش می‌شود ابراز آزادانه‌ی احساسات مهرآمیز.

2- امتیاز هر فیلم بر اساس كمیت ستاره‌هایی كه دریافت كرده، محاسبه شده است؛ شیوه‌ای كه در میان ما مرسوم‌تر است و البته ویژگی‌های خاص خودش را دارد، از جمله نشان دادن محبوبیت گونه‌ی خاصی از فیلم‌ها یا در مواردی عدم استقبال از فیلم‌های خاص‌تر. با وجود این، در مواردی كه امتیاز دو یا چند فیلم با هم برابر بوده، فیلمی در جایگاه بالاتر قرار گرفته كه آرا بالاتری داشته است.

3- ستاره‌های كوچك‌تر كه به شكل بالانویس ستاره‌های معمولی دیده می‌شوند، حكم نیم‌ستاره را دارند و سایر امتیاز‌ها از این قرارست:                         ★★★★ عالی  ★★★ خوب  ★★ متوسط  ★ ضعیف بی‌ارزش

 

برای بزرگ‌نمایی، روی جدول كليك كنيد

 

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: